Amir adaylarının mesleki niteliklerinin polis meslek standartlarına uygunluğuna ilişkin görüşler
Wiews on appropriateness of occupational qualifications of the chief candidates to police profession standarts
- Tez No: 113547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Eğitim ihtiyacının belirlenmesi, ayrıntılı ihtiyaç analizlerinin yapılmasıyla mümkündür. İhtiyaç analizleri bireyde olması beklenen bilgi, beceri ve tutumlar ile, bireyde mevcut bulunan bilgi, beceri ve tutumlar arasındaki farkın tespitine yönelik olarak yapılır. Ortaya çıkan fark, bireylerin hangi alanlarda eğitime ihtiyaç duyduklarını meydana çıkarır. İhtiyaç analizleri hazırlanacak eğitim programlarının ilk basamağını teşkil eder. Çalışmanın amacı, polis amiri adaylarının eğitim ihtiyacını tespit etmektir. Çalışmada, trafik birimlerinde çalışan 1558, çevik kuvvet birimlerinde çalışan 2397 personel ile Polis Akademisi son sınıfında öğrenim gören 240 öğrenciden, hazırlanan anketler aracılığıyla görüş alınmıştır. Alınan görüşler, frekans ve yüzdelik dağılımları şeklinde tablolaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, amir adaylarının, kaza tahkiki yapma, alkol testi yapma, tescil işlemleri yapma, video kameralı radar ve alkolmetre kullanma, toplumsal olaylarda farklı niteliklerde bombalar kullanma ile toplumsal olaylara müdahale vb. teknik bilgi ve becerilerinde eğitime ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Determining the need of education is only possible with making necessity analysis. Necessity analysis is being made in order to determine the differences in an individual between knowledge, skills and attitutes which one person is expected to have and current knowledge, skills and attitutes. The difference between them exposes that in which areas individuals need to have education. Necessity analysis are the first steps of the education programmes. The purpose of this work is to determine the education need of chief candidates. In this study, wiews of 1558 traffic unit members, 2397 rapid deployment force members, and 240 senior students in the Police Academy are taken by inquiry. The views taken are transfered into tables by frequencies and distribution ratios. The study shows this; Chief candidates need to have technique education and improve their skills on making accident investigations, making alcohol tests, fulfilling registration process, using alcoholmeter and audio radar, using bombs with different characteristics in social events and interfere to social events.