Major depresif bozukluk tanılı hastaların BDNF ilişkili kan miRNA düzeylerinin klinik özellikler ve çocukluk çağı travması ile ilişkisinin değerlendirilmesi: Karşılaştırmalı bir çalışma
Evaluation of the relationship of BDNF-related blood miRNA levels of patients with major depressive disorder with clinical features and childhood trauma: A comparative study
- Tez No: 679080
- Danışmanlar: DOÇ. İKBAL İNANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: MDB'li hastalar ile sağlıklı bireylerde serumdaki let-7a-3p, miR-206, miR-155-5p, miR-134-5p düzeylerinin karşılaştırılması ve MDB'de düzeyi değişen miRNA'ların belirlenmesi ve bu miRNA'ların MDB'de serum düzeylerinin biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini göstermeyi amaçladık. Ayrıca bu biyobelirteç adaylarının klinik özellikler ve çocukluk çağı travması ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamıza, DSM-5 kriterlerine göre MDB tanısı alan 48 hasta ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi bakımından eşleştirilmiş 48 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hastaların belirtilerini ve hastalığın şiddetini değerlendirmek amacıyla Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) uygulandı. Serum miRNA düzeyleri Real Time PCR (Q-PCR) yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Comparison of let-7a-3p, miR-206, miR-155-5p, miR-134-5p levels in serum in patients with MDD and healthy individuals, and the determination of miRNAs with varying levels in MDB and we aimed to show the usability of the levels as biomarkers. In addition, we aimed to evaluate the relationship of these biomarker candidates with clinical features and childhood trauma. METHOD: 48 patients diagnosed with MDD according to DSM-5 criteria and 48 healthy controls matched in terms of age, gender and education level were included in our study. Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Suicide Probability Scale (SPS), Coping Attitudes Scale (COPE) and Montreal Cognitive Assessment (MoCA) was applied. Serum miRNA levels were measured by Real Time PCR (Q-PCR) method.