Modüler birimlerle oluşturulan strüktürel seramik düzenlemeler
Structural ceramic arrangements formed by modular units
- Tez No: 113549
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANDAN DİZDAR TERWİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İnsanlığın yaşadığı önemli değişikliklerden biri olan Endüstri Devrimi; sanat olgusunu tarihsel dönemler boyunca, doğrudan veya dolaylı olarak etkilemiş ve şekillenmesinde başlıca nedenlerden biri olmuştur. Endüstrinin sağladığı olanaklardan“seri üretim”özelliği; modülerlik kavramını farklı boyutlara taşımış bu bağlamda geliştirilebilecek sistemler, sanatsal veya sanatsal olmayan alanlarda değişik çözümlemeler yapılabilmesi şansını artırmıştır. Bu sistemlerin kurgulanması aşamasında da teknik olanakları artıran malzemeleri üretmesi bakımından endüstrinin önemi artmaktadır. Modülerlik kavramının; doğadaki çeşitlilikle ve bu çeşitliliğin oluşma esasları ile yakın bağlantıları bulunmaktadır. İrdelendiğinde, bizi; içinde yaşadığımız sıradan doğa görüntüsünün arkasındaki kusursuz matematik düzene götüren bu esaslar, tarihsel süreç boyunca çeşitli sanatları ve felsefeleri etkilemiştir.“Modüler Birimlerle Oluşturulan Strüktürel Seramik Düzenlemeler”başlıklı çalışmada, modül ve modülerlik kavramları çeşitli alanlardaki durumu ile tanımlanmaya çalışılmış ve uygulamalarda; edinilen bilgiler ışığında öznel estetik değerlendirmelerle, strüktür kavramı temelinde seramik sanatı araç ve teknikleri kullanılarak çözümlemeler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The Industrial Revolution, one of the significant changes mankind has experienced, has directly or indirectly affected the art phenomenon throughout historical periods and has been one of the major motives in shaping the art phenomenon.“Mass Production”capability, one of the facilities provided by the industry, has transformed the modularity concept to different dimensions and systems that can be developed within this context have increased the potential for diverse analysis in both artistic and non-artistic fields. Also, considering the editing phase for these systems, the production of new materials increasing technical opportunities has rendered the industry ever more crucial. The modularity concept is contiguously linked to the variety in nature and the basics as 1o how this variety is formed. These basics, which, when examined, lead us to the perfect mathematical harmony beyond the ordinary nature portrait that we are familiar with, have influenced various arts and philosophies along historical processes. In this study which is titled“Structural Ceramic Arrangements Formed by Modular Units”, an effort has been made to identify the module concept and the modularity concept with respect to their context in diverse fields and to perform analysis for applications based on the structure concept, using the tools and the techniques of the ceramics art along with subjective aesthetical evaluations in the light of the acquired information.