İşletme sosyal sorumluluğu kapsamında işletmelerin sosyal performansları ile mali performanslarının karşılaştırılması ve Türkiye için bir araştırma
A Comparison of corporate social responsibility and financial responsibility within the context of corporate social responsibility and an empirical study for Turkey
- Tez No: 113552
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Kapitalizmin yaklaşık iki yüz yıllık geçmişinde, sistemli olarak işletme sosyal sorumluluğu kavramı ve bu kavram çevresinde yapılan tartışmalar sözü edilen sürecin son kırk yıllık dönemine rastlamaktadır. Ancak, hüküm süren serbest piyasa anlayışının klasik yorumuna ters düşen bir felsefeye dayanan işetme sosyal sorumluluğu kavramının, toplumsal sorunlarının çözümünde işletmenin sorumluluğunun ne olduğu ve olması gerektiği sorusuna verilecek cevabı içerip içermediği konusu, bu yöndeki teorik tartışmaların henüz bir çözüme ulaşamamış olması nedeniyle belirsizlik taşımakta ve şüphe götürmektedir. Bu araştırmada amaçlanan ise, yukarıda geniş anlamda çerçevesi çizilen işletme sosyal sorumluluğu kavramı ve bunun etrafındaki tartışmaları ele almak, günümüz ticari yaşamında bu kavramın etkilendiği ve etki ettiği faktörleri belirlemek, bundan hareketle doğası gereği birbiriyle uyum içinde olamayacağı düşünülen işletme sosyal performansı ve işletme mali performansı arasındaki ilişkiyi, teorik temel ve pratiğin buna uygunluğunu saptamaya dönük araştırmalar açısından incelemek ve, konuya ilişkin olarak bir Türkiye değerlendirmesi yaparak söz konusu ilişkiyi Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler açısından test etmektir. İşletme sosyal performansı ve mali performansı arasındaki ilişkinin Türkiye'de faaliyet göstermekte olan ve hisse senetleri İ.M.K.B" da işlem görmekte olan işletmeler esas alınarak araştırılması sonucunda, işletme sosyal performansı yüksek işletmelerin göreceli olarak büyük işletmelerden oluştuğu belirlenmiş ancak, bu işletmelerin sosyal performansları ile mali performansları arasında bir ilişki olduğunu gösteren geçerli bir bulgu elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Within the two hundered years history of capitalism, debates around the term corporate social responsibility take the last fourty years of this period. However, as the term stems from a philosophy which contradicts the classic understanding of dominating free market view, whether it implies the answer to the question -To what extend corporates are responsible to the society?- is blur. In this study the aims are; to examine the concept of corporate social responsibility and the debates around it, to find out the influencing and influenced factors of this concept, to examine the relation between corporate social performance and financial performance, assesing the situation in Turkey and to find out corporate social performance-financial perormance relation among a group of corporations in Turkey. In the research which aims to determine the relation between corporate social performance and financial performance for the corporations whose stock certificates are traded in Istanbul Stock Exchange Market, it is found out that; the larger corporations perform better social performance, however, there is no valid indication that there is a relation between corporate social performance and financial performance of these corporations.