Sürdürülebilirlik raporları kapsamında kurumsal sosyal sorumluluğun finansal performans üzerine etkisi: BİST sürdürülebilirlik endeksinde bir araştırma
The effect of corporate social responsibility on financial performance on the scope of sustainability reports: A research in index sustainability index
  1. Tez No: 473578
  2. Yazar: BAHŞENDE MUCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sürdürülebilirlik Endeksinin Borsa İstanbul'da 2014 yılından itibaren yayınlanması ülkemizde sürdürülebilir kalkınmayı hedef alan işletmeler açısından son derece önemli bir gelişme olmuştur. Sürdürülebilirlik Endeksi platformu, ülkemizde kurumsal sürdürülebilir raporlama ve sürdürülebilir muhasebe öğelerinin gelişimine de yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasının temel amacı, sürdürülebilirlik raporları kapsamında işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk açıklamalarının finansal performansları üzerinde etkisi olup olmadığını tespit etmektir. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan 35 işletmenin 2011-2016 tarihleri arasında sürdürülebilirlik raporları ve faaliyet raporlarında kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili verdikleri bilgiler araştırılmıştır. Söz konusu çalışma ile finansal performans göstergesi olarak işletmelerin ilgili yıllarda finansal analiz oranları (faaliyet oranları, kârlılık oranları, mali yapı oranları ve likidite oranları) bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmada bağımsız değişken olarak belirlenmiş olan kelimeler ise; çalışan, müşteri, çevre, toplum, paydaş, sürdürülebilirlik, risk yönetimi ve yeniliktir. İşletmelerin finansal performansları oran analizi yöntemi ile ölçülerek, yukarıda belirtilen kurumsal sosyal sorumluluk açıklama kavramları ise işletmelerin ilgili yıllarda yayımlamış oldukları sürdürülebilirlik raporları ve faaliyet raporları kapsamında içerik analizi ile tespit edilmiştir. Tez çalışması sonucunda elde elden temel bulgulara göre işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk açıklamaları ile kârlılık oranları arasında anlamlı bir ilişki olup birbirini pozitif yönde etkilemektedir. Sosyal sorumluluk açıklamalarının likidite oranları üzerine olan etkisi anlamlıdır ve birbirini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Açıklamaların faaliyet oranları üzerine olan etkisi anlamlıdır ve birbirini pozitif yönde etkilemektedir. Çalışma sonucuna göre işletmelerin sürdürülebilirlik raporlarında ve faaliyet raporlarında yaptıkları sosyal sorumluluk açıklamalarının, işletmelerin finansal performanslarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Publication of the Istanbul Stock Exchange Sustainability Index since 2014 has been an extremely important development in terms of businesses aiming at sustainable development in our country. This platform assists in the development of corporate sustainable reporting and sustainable accounting elements in our country. In this thesis study, it has been examined whether or not the enterprises have an effect on the financial performance of corporate social responsibility statements within the scope of sustainability reports. In this context, the sustainability reports and the reports on corporate social responsibility in the annual reports of the 35 companies listed in the Stock Exchange Istanbul Sustainability Index in 2016 were examined between 2011-2016. The financial ratios (activity ratios, profitability ratios, financial structure ratios and liquidity ratios) calculated by the operator in there lated years were used as the financial performance indicator in the thesis study. The words specified as independent variables; Employee, customer, environment, society, stakeholder, sustainability, risk management and innovation. The financial performance of the business is measured by the ratio analysis method and the corporate social responsibility statements mentioned above are determined by the content analysis within thes cope of the sustainability reports and annual reports published by the enterprises in there lated years. In the study, the statistical analysis of the effects of the independent variables on the dependent variables was performed using the analysis of the main components and panel leasts quares method. As a result of the thesis study, the effect of the corporate social responsibility statements on the profitability ratios is positive and affects each other positively. The effect of the disclosures on the liquidity ratios is positive and they affect each other positively. The impact of disclosures on activity rates is positive and affects each other positively. As a result, it has been determined that the disclosures made by the companies in their sustainability reports and annual reports affect the financial performance of the entity in positively.