Türkiye'de tekstil sektörünün mali performansının mali tablolardaki verilere dayanılarak istatistiksel yaklaşımla ölçülmesi
  1. Tez No: 163011
  2. Yazar: ZEKİYE RENDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN MALİ PERFORMANSININ MALÎ TABLOLARDAKİ VERİLERE DAYANILARAK İSTATİSTİKSEL YAKLAŞIMLA ÖLÇÜLMESİ Zekiye RENDE İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2005 Danışman: Prof.Dr.Ferruh Çömlekçi Son yıllarda gerek küresel gelişmeler gerekse ülke çapında yaşanan olumsuzluklar tekstil sektörünü mali ve ekonomik sıkıntılara sokmuş, performansının düşmesine sebep olmuş, büyük küçük birçok işletmeyi iflas tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Performans düşüklüğü zaman içerisinde oluşur, bu süreçte performans gerilemesine neden olan faktörlerin saptanması, gerekli önlemlerin zamanında alınması, kontrolün sağlanması için işletmelerde performans ölçümlerinin düzenli ve sistematik bir şekilde yapılması gerekmektedir. Böylece işletmeler geçmiş ve cari mali durumlarını değerlendirebilir, yöneticileri ve çalışanları hedefler doğrultusunda yönlendirebilir, hesap verme sorumluluğunu yerine getirebilir, performanslarını geliştirebilirler. Tekstil sektörü, Türkiye için sağladığı istihdam, üretim sürecinde yaratılan katma değer ve ihracat gelirleri içindeki yüksek payı nedeniyle ekonomik kalkınma sürecinde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada tekstil sektörünün Türkiye'deki yeri ve önemi, performansı olumsuz etkileyen sorunları ortaya konmuştur. Piyasa yapısı ve yoğunlaşma durumu M-Firma yoğunlaşma oranı ve Herfindalh-Hirschman İndeksiyle hesaplanmıştır. Dünyadaki tekstil üretimi ile ticaretindeki gelişmeler, uluslararası anlaşmaların Türkiye'ye etkileri ve Türkiye'nin dünya tekstil sektöründeki konumu irdelenmiştir. Mali performans ölçümüyle, tekstil sektörünün olumlu ve olumsuz yönleriyle geçirdiği evrim, ortaya koyduğu performans, analiz edilmiştir. Böylece tekstil işletmelerine, mali performanslarını ölçerken sektör ortalama değerleriyleİİİ karşılaştırma imkanı da sunulmuştur. Bu kapsamda İMKB'ye kayıtlı tekstil işletmeleri örneklem olarak seçilmiş ve 1992- 2003 yıllarını içeren mali tablolarından hareketle performansları oran analizi ile ortaya konmuştur. 2004 ve 2005 yıllarında isletmelerin likidite oranları, mali yapı oranları, faaliyet oranları ve kârlılık oranlarının nasıl bir trend izleyeceği tahmin edilmeye çalışılmıştır. Tahmin için, zaman serilerinin trend analizi (en küçük kareler tekniği) kullanılmıştır. Sonuç olarak tekstil sektöründe mali performans göstergelerinin aldığı değerler, genelde sektör standartları civarında seyretmiştir. Mali performans değerlerinde en önemli sapmalar, 1998 ekonomik kriz ve sonrası yıllardadır. Likidite durumu doğrudan satışlara ve alacakların tahsiline bağlıdır. Ekonomik durgunlukta kısa vadeli borçlar ödenememektedir. Tekstil sektörü, emek yoğun teknoloji kullanılan bir sektördür. Ortalama %63 dönen varlık; %37 duran varlıklardan oluşmaktadır. Sektörün özkaynakları zayıftır, varlıkların finansmanında kısa vadeli yabancı kaynakları %70'lere varan oranlarda kullandığı için riskli bir finansal yapıya sahiptir. Faaliyet giderleri / Net satış oranı, hızlı bir artış göstermeye devam etmektedir. Kârlılık oranlan 1995 yılından sonra düşmeye başlamış ve 1998 yılından sonra zararla sonuçlanmıştır. 2004 ve 2005 yıllarında likidite, faaliyet ve mali yapı oranlarında nispeten gelişme beklenirken, kârlılık oranlarında sıkıntıların süreceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In recent years both global developments and the nationwide unfavourable situation, brought about financial and economic difficulties in the textile industry, decreased its performance and made many firms, large or small, face the danger of bankruptcy. Decreases in performance occur in the course of time. For identifying the factors that decrease the performance, taking the necessary measures and maintaining control in this process, firms should measure the performance regularly and systematically. Thereby, firms could evaluate their past and present financial situations, guide the managers and employees in terms of company goals, fulfil their liability to render account and improve their performances. Textile industry plays an important role in economic development because of providing employment opportunities in Turkey, adding value in the production process and its large share in the export revenues. In this study, the position and importance of textile industry in Turkey and the factors that have adverse effects on its performance are illustrated. Market structure and concentration of the market were calculated according to M-Firm concentration ratio and Herfindalh-Hirschman Index. The developments in textile production and trade in the world, the impact of international agreements on Turkey and the position of Turkey in world textile industry have been investigated. The evolution of textile industry with its positive and negative aspects, and its performance were analyzed through financial performance measurement. Thereby, the textile firms were provided the opportunity of measuring their financial performances compared to industry averages. In this context, textile firms that are registered in the ISE were chosen to constitute the sample of the research and their financial performances were examined with ratio analysis depending on their financial statements between 1 992 and 2003. It has been attempted to forecast the trends that the liquidity ratios, financial structure ratios, operational ratios and profitability ratioswould follow in 2004 and 2005. Trend analysis method (least squares technique) was employed in the analysis of time series for predictions. In conclusion, the values of financial performance indicators in the textile industry were found out to be around overall industry standards. The most significant deviations in financial performance values were observed during and after the economic crises in 1998. Liquidity is directly related to sales and debts receivable. In an economic stagnation period short term debts could not be paid off. Textile industry employs labour-intense technology. In general, it consists of current assets at a ratio of 63% and fixed assets at 37%. Industry's own equity is not strong, and as it uses short term foreign resources in financing the assets up to an amount of 70%, has a quite risky financial structure. Operational Expenses (Overhead Costs) / Net Sales ratio is still showing a rapid increase. Profitability started to decrease after 1995, and after 1998 it resulted with loss. While liquidity, operational and financial structures are expected to improve relatively, it is predicted that there would be still some trouble in profitability in 2004 and 2005.