Rusya Federasyonu bütçe sistemi
The Budget system of the Russian Federation
  1. Tez No: 113556
  2. Yazar: RADİK HALİKOV
  3. Danışmanlar: DR. CAHİT GÜRAN, PROF.DR. SELÇUK CİNGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
11 ÖZET Devlet bütçesi, bir devletin temel mali planı, parasal kaynakların ana toplanma havuzu olması nedeniyle devletin idari organlarına gerçek iktisadi ve siyasi güç vermektedir. Bütçe, kendi içine önemli mali büyüklükleri (vergiler, devlet kredileri, devlet harcamaları vs) toplayarak, bir ülkenin mali sisteminin önemli halkasını oluşturmaktadır. Bu yüzden bütçe, her ülkenin hem iktisadi, hem siyasi sahnesinde önemli rol oynamaktadır. Ülkenin idari yapısına bağlı olarak, Rusya Federasyonu bütçe sistemi üç seviyeden oluşmaktadır. Federal bütçe, bu seviyelerin ilki olup, federal yönetim organları tarafından hazırlanıp uygulanmakta, ülkenin tüm topraklarında gerçekleştirilmesi gereken harcamaların yapılması ve gelirlerin toplanması ile ilgilenmektedir. Bütçe sisteminin ikinci seviyesini oluşturan bölgesel bütçe, bölgelerin yönetim organları tarafından hazırlanıp uygulanmakta ve o bölgelerdeki sosyal ve diğer amaçlara yönelik görevlerin yerine getirilmesi ile uğraşmaktadırlar. Bütçe sisteminin son- üçüncü seviyesinde yer alan yerel idare bütçeleri ise yerel idare organları tarafından hazırlanıp uygulanmaktadırlar. Rusya Federasyonu'nda çeşitli seviyelerdeki bütçelerin kendi aralarındaki ilişkileri bütçe federalizmi sayesinde düzene oturtulmaya çalışılmaktadır. Gelişme aşamasında bulunan Rusya Federasyonu bütçe sisteminin kendine göre sorunları vardır. Örneğin, çeşitli seviyelerdeki bütçelerin gelir ve gider kalemlerinin kesin belirlenmemiş olması, vergi toplama işlemlerinin istenilen seviyede yapılamaması, bütçenin yüklendiği görevleri tam olarak yerine getirememesi önemli sorunlar olarak gösterilebilir. Bu eksikliklerin giderilmesi için Rusya Federasyonu'nda çalışmalar sürdürülmektedir. Bu doğrultuda bütçe uygulamaları bakımından tecrübe sahibi olan ABD, Almanya gibi gelişmiş ülkelerdeki bütçe uygulamalarından yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The government budget, owing to being a basic financial plan of a state and a gathering pool for monetary sources, strengthens state administrative bodies with real economic and political potency. On account of collecting important financial items (taxes, government credits, government expenditures etc.), the budget forms a vital hoop of a state financial system. For this reason the budget plays an important role both in economic and in political scene of each state. In accordance with its administrative structure, the budget system of the Russian Federation consists of three levels. The federal budget, being the first among these levels, is prepared and put into practice by the federal administration that is concerned with realization of expenditures and collection of revenues within whole state territories. The regional budget, forming the second level of the budget system, is prepared and put into practice by regional administrative bodies, which are involved in fulfillment of social and other duties in regions. Local administrative bodies prepare and realize the final third level of the budget system, which is the local administrative budget. It is tried to put relations among different budget levels of the Russian Federation thanks to the budget federalism. The Russian Federation budget system, which experiences development phase, has some problems peculiar to itself. For instance, non-determination of expenditure and revenue items in different levels exactly, non-collection of taxes at desired levels, non-execution of functions undertaken by budget precisely can be count as important difficulties. Russian Federation carries on some actions in order to get rid of these shortages. In this direction she gets use of budget application practices of developed states like USA and Germany, which have already experienced in budget practices.