Kırgızistan'da dış borçlanma ve dış borç yönetim sorunu
The problem of external debt and external debt management in Kyrgyz Republic
- Tez No: 576638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ATİLLA UĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde dıĢ borçlanma konusu iktisadi hayatın en aktüel konularındandır. Çünkü dıĢ borçların birikmesi yada etkin kullanılması, ekonomik istikrar üzerinde olumsuz ya da olumlu etkiler yaratarak, ekonominin diğer alanlarını da değiĢik yönde etkilemektedir. DıĢ borçlanma, özellikle Kırgızistan gibi geçiĢ ekonomilerin, gerek tasarruf açığı gerekse dıĢ ticaret acığı nedeniyle sürekli dıĢ kaynaklara baĢvurmak zorunda kaldığından ve kalkınmasına yönelik atılan her hamlenin dıĢ finansmana bağlandığından son derece önem arz etmektedir. Soviyetler Birliğinin dağılmasından sonra Rusya Federasyo'nu eski Soviyetlerin tüm dıĢ borç yükümlülüklerini kendi üzerine aldığından dolayı 1992 yıllar için bağımsız Kırgızistan'ın herhangi bir dıĢ borç yükümlülüğü söz konusu değildi. Fakat vergi gelirlerini toplayacak ve mali politikalar uygulayabilecek idari sistemi tam olarak oluĢturamadığı ve aynı zamanda ne petrol ne de çok değerli tarım arazilerine sahip olmaması nedeniyle, kalkınmanın finansmanını borçlanmadan aramıĢtır. Bunun sonucunda Kırgızistan bağımsızlığının ilk yıllarından itibaren büyük bir dıĢ borç yükü ile karĢı karĢıya kalmıĢtır. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (DB) gibi mali kuruluĢlara üye olmakla uzun vadeli indirimli borçları sağlamaya çalıĢmıĢtır ve bunun sonucu olarak da günümüzde Kırgızistan'ın dıĢ borçlarının %60'lık kısmı uluslararası mali kuruluĢlara aittir. 2001 yılında çok büyük miktarlarda olan dıĢ borç ödemelerinde rahatlama sağlamak amacıyla, hem uluslararası kuruluĢlarla hemde Rusya ve Türkiye ile yapılan ikili görüĢmelerde ve Paris Klübün'de borçların yeniden yapılandırılması gerçekleĢtirilmiĢtir. Ancak dıĢ borçların yapılandırılması belli bir müddet dıĢ borç yükünü hafifletebilmektedir, dolayısıyla alınan bu borçlar verimli alanlarda kullanılmaz ve ölçüsüz bir Ģekilde borçlanma devam ettirilirse, hem borçlanmanın ekonomi üzerinde oluĢturacağı yıkıcı etki ağırlaĢacak, hem de yakın gelecekte bu borçların ödenmesinde önemli sorunlarla karĢılaĢılacaktır. Bu nedenle, Ģimdiden, iyi bir borç yönetimi stratejisinin oluĢturulması ve dıĢ kaynaklara olan ihtiyacın azaltılması konusunda çalıĢmalar yapılması gerekmektedir. Devletin olabildiğince borçlanmadan kaçınması; mutlaka borçlanması gerekiyorsa, verimli yatırımlarda kullanılmak Ģartıyla dıĢ borçlanmayı tercih etmesi; borçlanma yetkisinin, bütçe yetkisinin veya geniĢ anlamda vergilendirme yetkisinin bir unsuru ve/ya da türevi olduğunun unutulmaması gerekir. Bu yetki, kanunla kullanılmalı ve hukuka uygun olarak uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
At present time external dept is one of the most relevant issues that makes an impact on other spheres of economy at the same time. This problem is unusally important especially for those countries which took the new path of development. First of all it can be explained by lack of inner reserves and existence of other problems which peculiar to such countries. In the first days of its independence Kyrgyzstan did not have any problems concerning external dept, because after disintegration of the USSR Russian federation undertook to pay off the dept of this country. When Kyrgyzstan passed into market economy necessity of reforms and programs appeared. The country needed much money in order to carry out necessary reforms. But in the country there was no such amount of money. At that time administrative arrangement which was busy with tax collection and financial policy in the country was not arranged enough yet. Kyrgyzstan did not have such natural resources as oil, which could be sold. So the country began to look for the ways of development in getting external dept. Consequently external dept of the country began to increase at the very beginning of its independence. With the purpose of getting lax credits Kyrgyzstan became a member of such financial organizations as the World Bank and International monitory fund. Today 60% of external dept of the country belongs to international organizations.. In 2001 Kyrgyzstan gained mutual agreement with Russia, Turkey and Paris club concerning restructuring of the external debts. The restructuring of the debts relieved burden of external debts only for a certain period of time. If received debts are not used properly or the process of receiving debts is continued infinitely, it will destroy big part of economy of the country. This is undeniable fact. That's why we need to think about this problem right now in order to work out a strategy of debt management and to stop relying on getting external debts. Our country must avoid getting external debts. But when getting the external debt is not avoidable, the received money should be used for profitable investments. Authority in getting the debt should be used according to the law.