Sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve kullandıkları başetme yolları (Ankara ili Altındağ ilçesi örneği)
Student misbehaviours that classroom teachers confront and the ways they use to cope with them (case of Altındağ-Ankara)
  1. Tez No: 113557
  2. Yazar: MEHMET ALİ KESKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. C. ERGİN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışma, sınıf öğretmenlerinin sınıf içinde oluşan istenmeyen öğrenci davranışlarının görülme düzeyine ve karşılaşılan istenmeyen öğrenci davranışlarıyla baş etmede kullandıkları yollara ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tarama modelinde, betimsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara İli Altındağ Belediyesi sınırları içerisinde 20 ilköğretim okulunda görev yapan 351 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, aritmetik ortalama, yüzde, t- testi ve varyans analizi (F- testi) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, istenmeyen öğrenci davranışlarının eğitim etkinliklerini güçleştirici boyutlara ulaşmadığı, bazı davranışlarda zaman zaman eğitim ortamını güçleştirici boyutlara ulaştığı belirlenmiştir. Bu davranışlar: Sınıfta söz almadan konuşmak, sürekli arkadaşlarını şikayet etmek, sınıfa gürültüyle girip çıkmak, girişte ve çıkışta diğer öğrencileri itelemek, ders için gerekli materyalleri getirmemek, arkadaşlarına karşı fiziki zorbalık yapmak, ev ödevlerini yapmamak, dersi dinlememek (dalıp gitmek, derste uyumak, ders dışı şeylerle ilgilenme vb.), verilen görevleri yapmama (ödev, sınıf içi roller vb.), diğer öğrencileri kızdırmak ve sataşmak ve sınıfını ve çevresini temiz kullanmamak, özenli davranmamaktır. Öğretmenler, istenmeyen öğrenci davranışlarına karşı en çok sözel uyarılar içeren başetme yolarını tercih etmektedirler. Öğretmenlerin en fazla sıklıkla kullandıkları başetme yolları ise, sözle uyarma, öğrenciyle ders dışında konuşma, ailesi ile görüşme, öğrenciyle ders içinde konuşma, sorumluluk verme ve göz temasıyla uyarmadır. Öğretmenlerin en az kullandıkları başetme yollan ise, fiziksel ceza verme, istemediği görevleri verme, okul yönetimi ile görüşme ve istediği şeylerden mahrum bırakmadır. Araştırma ile, öğretmenlerin fiziksel cezaları tercih etmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The purpose of this study is to identify the views of the classroom teachers regarding the level of the frequency of student misbehaviours met in the classrooms and the approaches that teachers prefer to cope with these misbehaviours. This study was conducted as a descriptive study in the survey model. The study was carried out on 351 clasroom teachers working in 20 primary schools in the borders of the municipality of Altındağ in Ankara. The data of the study was gathered through the administration of the questionnaire developed by the researcher. Tests of frequency, arithmetic mean, percantage, t-test and ANOVA ( F- test ) were used to analyse the data. The findings of the study indicated that the misbehaviours of students do not in genaral complicate the educational setting, but it is also determined that some misbehaviours sometimes lead to the difficulties in conducting the educational activities. These misbehaviours are: Talking without permission during the course, continious complaining about friends, going in and out of the classroom by making noise, pushing other students when going in and out of the classroom, not bringing the materials necessary for the course, making pysical attacks against friends, not doing homework, not listening to the teacher (napping or sleeping during the course, being interested in other things which are not related to the course etc.), not doing the given duties (homework, classroom roles etc.), irritating other students teasing, polluting the classroom and the environment and behaving carelessly. Teachers mostly prefer the approaches that include verbal stimuli against student misbehaviours. Mostly used approaches by the teachers are warning orally, talking to the misbehaving student out of the classroom, being in contact with the parents, talking to the misbehaving student in the classroom, giving responsibilities and warning by using eye contact. The approaches that the teachers seldom use are punishing physically, giving duties that students do not want, having interviews with the school administration and making students be deprived of what they want. It is determined that teachers do not prefer using physical punishment against students.