Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen bilgisayar konulu hizmet içi eğitim etkinliklerine ilişkin kursiyer ve eğiticilerin görüşleri
The Opinions of instructors and students in the 'basic level computer program' in-service training program they attended, which were conducted by Police Main Headquarters
  1. Tez No: 113555
  2. Yazar: FATİH MEHMET HARMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen bilgisayar konulu hizmet içi eğitim etkinliklerine ilişkin kursiyer ve eğiticilerin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından 2002 yılı Eylül, Ekim ve Kasım döneminde düzenlenen bilgisayar konulu hizmet içi eğitime katılan toplam 180 kursiyer ve 11 eğitimci oluşturmaktadır. Hizmet içi eğitim etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde görev alan 11 eğitimcinin tümü ile gönüllü olarak araştırmaya katılan 92 kursiyer araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Veriler, anket uygulaması ve çözümlemesi ile toplanmıştır. Kursiyerlerin ve eğiticilerin görüşlerini belirlemek için aritmetik ortalama kullanılmış, görüşleri arasında fark olup olmadığı ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulguların sonucunda düzenlenen hizmet içi eğitim etkinüklerin eğitim ortamı, eğiticilerin alan bilgileri ve iletişimleri, eğitimin kapsamı ve dokümanları yeterli bulunmuştur. Ancak eğitim süresinin uzatılması, eğiticilerin, kursiyerlerin gelişim özelliklerini daha fazla dikkate alması, okulda verilen bilgisayar eğitiminin gözden geçirilmesi gereklerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle şunlar önerilmiştir: Düzenlenen hizmet içi eğitimin süresi, programın içeriği doğrultusunda uzatılmalı, okulda verilen bilgisayar eğitimi gözden geçirilmeli ve eğiticiler kursiyerlere, sınavın yapılma nedenlerini daha açık bir şekilde paylaşmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This research examines, the opinions of instructors and students in the“basic level computer program”in-service training program they attended, which were conducted by police main headquarters presidency of computer & operation department on September -October - November 2002. The universe of the study was made up 1 1 instructors and 180 students, who attended the training. All of the instructors and 92 students, which were attended voluntarily, were chosen a sample. To collect data questionnaire was used. To determine dimensions of the instructors and the students arithmetic testing the difference between groups analysis of variance procedure was performed. With this study, no deficiency was identified in the environment of training center, knowledge and communications of the instructors, documents, teaching equipments and the overall of the training. It is also found that such as extending the period of training, taking into consideration of students' development skills and computer training, which was conducted in police school. At the end of the study, it was suggested that the relevant arrangements should be made for within extending the period of the training, to survey computer training in school and explaining the needs of the examination.