İlköğretim okulları birinci kademe sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla başa etme yöntemleri
The undesired manners and actions performed by the students which first stage teachers of primary schools face and deal with during classroom administration and the methods of dealing with such
  1. Tez No: 262392
  2. Yazar: ZEYNEP KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim okulları birinci kademe sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve baş etme yöntemlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada veri toplamak amacıyla 2008 - 2009 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Maltepe ilçesinde bulunan 197 sınıf öğretmenine araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, ilköğretim birinci kademe sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla baş etme yöntemlerini ölçmek amacıyla Yrd. Doç. Dr. Adem S. TURANLI danışmanlığında Gülay Özbebit (2007) tarafından yürütülen yüksek lisans tezi için geliştirilen ?Sınıfta karşılaştığınız istenmeyen davranışlar ölçeği? ve ?İstenmeyen davranışlara karşı kullanılan baş etme yöntemleri ve bunların kullanım sıklıkları ölçeği? kullanılmıştır.İlköğretim birinci kademe sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları, bu davranışlara karşı kullandıkları başa çıkma yöntemleri ve bu yöntemlerin kullanım sıklığının neler olduğu, öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, mezun oldukları okul türü, öğretmenlikte toplam hizmet süreleri, görev yaptıkları kurumda hizmet süreleri değişkenlerine göre incelenmiştir.Toplanan veriler için SPSS (16.0) ( Statistical Packace for the Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. İlköğretim birinci kademe sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla baş etme yöntemleri aritmetik ortalama kullanılarak betimlenmiştir. Verilerin çözümlenmesi için tanımlayıcı istatistiksel tekniklerle birlikte, dağılım ve kullanılacak yöntemlerin belirlenmesi aşamasındaki normallik testi için uygulanan Kolmogorov-Smirnov Testi sonuçlarında asymp. Sig. Değerlerinin 0.05'ten küçük çıkması nedeniyle dağılımın normal olmaması sonucuna dayanarak parametrik olmayan Mann Whithney U Testi ve Kruskal Wallis H-Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims at the undesired manners and actions performed by the students which first stage teachers of primary schools face and deal with during classroom administration and the methods of dealing with such.In order to collect data for this research, so as to measure the data regarding the undesired manners and actions performed by the students which first stage teachers of primary schools face and deal with during classroom administration and the methods of dealing with such, ?the scale of undesired manners and actions performed by the students which teachers face with? and ?the actions to deal with undesired actions and the frequency of their use? were benefited from, developed under the consultancy provided by Assistant Prof. Dr.Adem S. TURANLI and executed by Gülay Özbebit (2007) for the relevant master thesis during academic year 2008 - 2009 in the Province of İstanbul, District of Maltepe and personal information forms prepared by the researcher was submitted to 197 classroom teachers assigned in mentioned area of assignment.?The undesired manners and actions performed by the students which first stage teachers of primary schools face with, their methods of dealing with such manners and actions and the frequency of their use? were examined based on the teachers? marital status, gender, marital status, total term of service and the duration of service in the school they are employed type of school which the teacher graduated from.Statistical Package for the Social Sciences/SPSS (16.0) Packaged Software was used for the data collected. ?The undesired manners and actions performed by the students which first stage teachers of primary schools face and deal with during classroom administration and the methods of dealing with such? were identified through the use of arithmetical average. With the definitive statistical techniques used to analyze the data, due to asymp. Sig. Values being smaller than 0.05 as the results of Kolmogorov-Smirnov Test conducted to determine the distribution and the methods to use for normality test, since to the distribution was abnormal, non-parametric Mann Whithney U Test and Kruskal Wallis H-Test was used.