Takım sporu yapan oyuncularda kollektif yeterlik öz yeterlik ve sargınlık ile başarı algı ve beklentileri arasındaki ilişkiler
The role of self efficacy collective efficacy beliefs and cohesiveness in predicting players evaluations of their teams past present performance and future performance expentancies
  1. Tez No: 113565
  2. Yazar: HATEM ÖCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma takım sporu yapan sporcularda öz-yeterlik, kollektif yeterlik ve sargınlık algısı ile basan algı ve beklentileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ankara ili sınırlan içinde faaliyet gösteren futbol, hentbol, voleybol ve buz hokeyi takımlarında oynayan tamamı erkek 186 lisanslı sporcu oluşturmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcılara“Öz- Yeterlik Ölçeği”,“Kollektif Yeterlik Ölçeği”,“Sargınlık Ölçeği”uygulanmış ve basan algı ve beklentilerini belirlemek amacıyla bir“Bilgi Formu”dan yararlanılmıştır. Öz-yeterlik ve kollektif yeterlik inançları ile sargınlığın alt boyutları olan grubun sosyal çekiciliği, grubun görev çekiciliği, grubun sosyal bütünleşmesi ve grubun görev bütünleşmesinin sporcuların basan algı ve beklentilerini ne ölçüde yordadıklarını belirlemek amacıyla verilere aşamalı regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, geçmişe dönük basan algısını kollektif yeterlik inancının; şu andaki başarı algısını kollektif yeterlik inancı ve sargınlığın alt boyutlarından grubun sosyal çekiciliğinin; geleceğe yönelik başarı beklentisini ise kollektif yeterlik ve sargınlığın alt boyutlarından olan grubun sosyal çekiciliği ve grubun görev çekiciliği boyutlarının anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Ayrıca araştırmanın amacı doğrultusunda, kollektif yeterlik ile öz-yeterlik, kollektif yeterlik ile sargınlık ve sargınlığın alt boyutları arasında bir ilişki bulunun bulunmadığı, Pearson Momentler Çarpımı Tekniği ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular kollektif yeterlik inancı ile öz-yeterlik inancı, kollektif yeterlik inancı ile sargınlığın alt boyutlarından grubun sosyal bütünleşmesi, grubun görevde bütünleşmesi ve grubun görev çekiciliği arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili literatürün ışığı altında yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the role of self-efficacy beliefs, collective efficacy beliefs and group cohesiveness in predicting players' evaluations of their teams' past and present performance and future performance expectancies. A sample of 186 football, handball, volleyball and ice hokey players completed“Collective Efficacy Scale”,“Self-Efficacy Scale”,“Group Environment Questionnaire”. They were also asked to evaluate their teams' last year performance, present performance and future performance on five point scales. The data were analyzed using stepwise multiple regression and Pearson product moment correlation. The results showed that collective efficacy beliefs was the only variable that predicted players' evaluations of their teams' past, present and future performance significantly. Attraction to the group-social dimension of cohesiveness predicted evaluations of present performance; attraction to the group-social and attraction to the group-task dimensions of cohesiveness predicted evaluations of future performance. The results also showed that collective efficacy beliefs were significantly related to self- efficacy beliefs. Significant relationships were also observed between collective efficacy beliefs and group integration-task, group integration-social and attraction to the group-task dimensions of cohesiveness. The findings were discussed in the context of literature and suggestions were made for future research.