Marksist kuramının bugünü ve yarını: Postmarksizm tartışmaları
Marxist theory and its future: The postmarxist debate
- Tez No: 113568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada postmarksist düşünce kuramsal açıdan ele alındı. Postmarksist kurama ilişkin iki temel boyut belirlendi: Kuramın içsel boyutu ve kuranım bir eleştiri ve farklı bir alternatif olarak geliştiği dışsal boyutu. İçsel boyuta ilişkin olarak postmarksizmi, yeni bir kuram“olanağı”ve“olasılığı”olarak temellendiren felsefi parametreler konusu incelendi. Kuramın felsefî parametreleri belirlenmeye çalışılırken onun başta dil felsefesi ( Jacques Derrida) ve postyapısalcı düşünce ( Michel Foucault) ile ilişkileri ortaya koyuldu. Kuramın içsel boyutu ele alınırken hem onun bu düşünce akımları ile ilişkisinde hem de genel felsefi kavrayışında ön plana çıkan üç temel kavram ya da önermeden yola çıkıldı. Bunlar;“eklemlenme”,“söylem”ve“toplumun olanaksızlığı”dır. Postmarksist kuranım dışsal boyutuna ilişkin olarak ise öncelikle kuramın Marksist kuram(lar)la ilişkileri ele alındı. Bu bağlamda, postmarksist kuramın, Marksizm eleştirisi ve sonrası (“post”marksizm) olarak konumlandığı kuramsal farklılıklar belirlenmeye çalışıldı. Bu farklılıklara ilişkin iki temel sorun alam tespit edildi: determinizm sorunu ve sınıf sorunu. Postmarksist kuramın dışsal boyutunu belirleyen diğer bir unsur ise kuranım postmodernist düşünce ile ilişkileridir. Bu ilişkiler çerçevesinde hem kuramın postmodernist düşünceden farklılıklarına hem de sıklıkla“postmodern durum”olarak adlandırılan konjonktüre ilişkin çözümlemelerine yer verildi. Bu çözümlemeler bağlamında postmarksist kuramı, yeni bir kuram“olanağı”ve“olasılığı”olarak geçerli kılabilecek perspektiflerin neler olduğu/olabileceği sorunu ele alındı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study aims to discuss theoretically the post Marxist ideology. Two basic aspects are defined for the post Marxist theory: the internal aspect of the theory and the external aspect which developed as a criticism and a different alternative. With regard to the internal aspect, philosophical parameters that lay the foundations of post Marxism as a new theoretical“possibility”and“probability”are dealt with. While identifying the philosophical parameters of the theory, its relation to linguistic philosophy (Jacques Derrida) and poststructuralist idea (Michael Foucault) are discussed. In line with the inner aspect of the theory, three basic concepts or propositions arising out of both its relation to ideological movements and its general philosophical realization are taken as the basis, which are:“articulation”,“discourse”and“impossibility of society”. With regard to the external aspect of post Marxist theory, primarily its relations to Marxist theory/theories are discussed. In this context, theoretical differences are defined to place post Marxist theory as a Marxist criticism and post Marxism. Two basic problematic fields are determined regarding these differences: the problem of determinism and class. Another fact that defines the external aspect of the post Marxist theory is its relations to postmodern thought. Within the framework of these relations, both the differences between the theory and the postmodern thought and the conjuncture frequently entitled as“postmodern state”are analyzed. In accordance with these analyses, the problem concerning what perspectives validate post Marxist theory as a newer theoretical“possibility”and“probability”is discussed.