Gırtlak kanserli hasta yakınlarının hastanede kalma sürecinde yaşadıkları sorunlar, durumluk kaygı düzeyleri ve tıbbi sosyal hizmet müdahalesi
Problems of relatives of larengeal carcinoma inpatients, their state-trait anxiety levels and medical social work intervention
  1. Tez No: 113570
  2. Yazar: FUNDA AYNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
iii ÖZET“Gırtlak Kanserli Hasta yakınlarının Hastanede Kalma Sürecinde Yaşadıkları Sorunlar, Durumluk Kaygı Düzeyleri ve Tıbbi Sosyal Hizmet Müdahalesi”adını taşıyan bu araştırma Genel Tarama Modeline dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ana amacı, gırtlak kanserli hasta yakınlarının tedavi ortamı ve hastalıktan kaynaklanan sorunlarının, beklentilerinin değerlendirilmesi, bu sorunların hasta yakınlarının durumluk kaygı düzeylerine etkisi, hasta yakınlarının tedavi sürecinde psikososyal ve ekonomik gereksinimlerine cevap verecek tıbbi sosyal hizmet müdahalesinin değerlendirilmeye çalışılmasıdır. Ankara il merkezindeki dört hastanenin Kulak Burun Boğaz Servislerinde, gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat olmuş hastaların refakatçisi konumunda olan, birinci derece yalanlan araştırma kapsamına alınmıştır. Toplam 107 hasta yakınına ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan soru kağıdı doğrultusunda, mülakat yolu ile toplanan veriler khi- kare analizi ile çözümlenmiştir. Spielberger Durumluk Kaygı Envanteri doğrultusunda, mülakat yolu ile toplanan veriler, envanter değerlendirme sistemine göre değerlendirilerek, hasta yakınlarının durumluk kaygı puanlan hesaplanmıştır. Bağımsız değişkenlerin kaygı puan ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi ile anlamlı çıkan gruplara çoklu karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda, hasta yakınlarının çoğunluğunun durumluk kaygı puanlan oldukça yüksek bulunmuştur. Cinsiyet, hastaya yakınlık derecesi, hasta ile sorun yaşama gibi bağımsız değişkenlerin kaygı puan ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Hasta yakınlarının hemen hemen tamamı hastalığın teşhisini bilmektedir. Ancak çoğunluğu bilgi yetersizliği yaşamaktadır. Hasta yakınlarına göre, gırtlak kanserinin hastada yarattığı en büyük zorluk, hastalığın belirsizliği ve boğazında görünen bir delik olmasıdır. Hasta yakınları sıklıkla hasta ile iletişimde zorluk çekmektedir. Hasta yakınlarının önemli bir oram hastanın geleceğine ilişkin korku yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study on“Problems of Relatives of Larengeal Carcinoma Inpatients, Their State-Trait Anxiety Levels and Medical Social Work Intervention”was based on the Overall Scanning Method. This study primarily aims at evaluating any problems of the relatives of larengeal carcinoma inpatients induced by the treatment environment and disease, and their expectations, and determining the effect of such problems on the case anxiety levels of patient relatives, and trying to evaluate medical social work interventions that would meet the psychosocial and economic needs of patient relatives. The subjects included the first degree relatives accompanying the patients that underwent an operation for larengeal carcinoma in the ENT clinics of four hospitals in the centrum of Ankara. Total 107 patient relatives were reached. The data collected by interviews in line with the questionnaire prepared by the researcher were analysed in Chi-Square Analysis. The data collected by interviews in line with the Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI FORM I) were evaluated according to the inventory evaluation method to calculate the case anxiety points of the patient relatives. To compare the anxiety point averages of independent variables, t test and variance analysis were used. Multiple comparison were performed for the groups that were found significant upon variance analysis. Upon study, anxiety points were found very high in a majority of the patient relatives. Significant differences were determined between the anxiety point averages of such independent variables as sex, degree of relation with the patient and problems experienced with the patient. Almost all the patient relatives know the diagnosis of disease. However, many of them have a lack of knowledge. In the opinion of patient relatives, the biggest problem induced by the larengeal carcinoma in patient is the uncertainty of disease and the apparent hole in throat. The patient relatives frequently have difficulties in communication with the patient. A considerable part of the patient relatives is afraid of the future of their patients.