The Role of foreign capital in development of Azerbaijan Economy
Azerbaycan ekonomisinin gelişiminde sermayenin rolü
  1. Tez No: 113569
  2. Yazar: CAVİD ABIŞOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEN KÜNÇEK ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Sovyetler Birliği'nin parçalanmasından sonra, Azerbaycan kendi ekonomik gelişim yoluna adım attı. Ancak, ülke piyasa ekonomisine geçiş süreci içerisinde, siyasi ve iktisadi sorunlar dahil, birçok sorunla karşılaştı. Zengin doğal kaynaklara sahip bir ülke olan Azerbaycan bu kaynaklarla bozulan ekonomisinin kalkınmasına ve halkının, hayat standardını yükseltmeye çalıştı. Bu nedenle 1990'lardan itibaren, Azerbaycan Hükümeti yabancı yatırımcıları ülkeye çekmeye çalıştı. Ülkede artan yatırımcı faaliyeti ile beraber, Azerbaycan geleceği müreffeh bir ülke olarak gelişecekti. Herşeye rağmen, 1990'ların ortalarından itibaren ülkeden yabancı yatırımcıların çekilmesi hızlandı. O nedenle, bu çalışma yabancı yatırımcıların Azerbaycan ekonomisi üzerindeki rolünü ve ülkenin gelişmesinin gecikme nedenlerini inceliyor. Bunlar da yabancı yatırımcıların Azerbaycandan ayrılma nedenleridir. Bu çalışmada yıllık yabancı sermaye girişinin azalma eğilimi rapor edilmiştir. Üstelik, özelikle enerji sektorunun yüksek oran da tercih edildiği oysa diğer sektörlerin krizde olduğu görülmüştür. Son bölümde, dünya ile ilişkilerin gelişmesinde ortaya çıkan engeller ve bakış açıları tartışılıyor. Sonuç olarak, bu çalışma şu soruya yanıt vermeye çalışacaktır: Yabancı yatırımcıların Azerbaycan da kalmaları için ne yapılmalıdır ?
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT After the collapse of USSR, Azerbaijan has become on the road of development. However, it has met many difficulties in transition to the market economy, including political and economic. As Azerbaijan rich with natural resources, it has tried to use them for improvement of the broken economy and life of the nation. For that reason, Azerbaijan has made efforts to attract foreign investors to the country since 1990's. With the growing level of investors in the country, Azerbaijan has been seen as a country with future prosperity. However, from the middle of 1990's outflow of investors from the country has increased. Therefore, this study investigates the role of foreign investors on Azerbaijan's economy and reasons of delay of country's development. That is, the reasons of outflow of foreign investors from Azerbaijan. A decreasing trend in the annual entries of foreign capital is reported in this study. Moreover it is found out that particularly energy sector is highly preferred sector whereas other sectors have experienced crisis. Eventually, the study will try to answer the question: What should be done to keep foreign investors in Azerbaijan?