Ses perdeleri ve Vibrato
- Tez No: 41360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜFİT BAYRAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yaşanılan bilgi çağının bir gereği olarak, eğitimin diğer dallarında olduğu gibi ses eğitimi de, bilimsel çalışmalarla yeni boyutlar ka zanmıştır. Modern ses eğitiminin bütün bu bilimsel ve teknolojik ola naklar içinde de aşamadığı sorunları bulunmaktadır. Bunların başında da, ses perdelerinin sağlıklı ve uyumlu bir denge içinde geliştirilememesi gelmektedir. Seste oluşan perde dengesizliği, sese ilişkin bütün estetik değerleri yok ederek, başka sorunların da kaynağı olabilmektedir. Araştırma bulguları gösteriyor ki, eğitim sırasında karşılaşılan ku surların büyük bölümü, ses perdelerindeki dengesizliğin bir ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. Ulaşılan kaynakların çeşitli dönemleri kapsıyor olması, ses perdeleri ve vibratoya ilişkin tartışmaların geçmiş dönemleri de içine aldığını göstermektedir. Sesteki perde değişimleri ve vibratonun oluşumu sırasında, gırtlakta olan mekanik uyarılmalar ve etkileşimlerin daha kolay algılanabilmesi için, birinci bölümde gırtlak anatomisi üzerinde du rulmuştur. Aynı bölümde, sesin oluşumu ile ilgili bilimsel gelişmeler, ses perdelerinin tarihsel süreç içindeki tanımlan ve ses perdelerinin sayısına ilişkin tartışmalar da yer almıştır. İkinci bölümde ise vibrato ile ilgili genel bilgiler, vibratonun oluşumu ve vibratonun (teknik, müzikal, duygusal) kontrolü gibi konular üzerinde durulmuştur. Çalışma, sonuç ve önerilerin bulunduğu üçüncü bölüm; kaynakça, ekler ve sözlükle tamamlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In accordance with the modern age, just as in other branches of education, voice development has gained new dimensions in con sequence of scientific studies. In spite of all these scientific and tech nical facilities, there are still some problems to be overcome in modern voice development. One of the most important of these is failure of a he althy and harmonious development of register. Lack of balance in re gister becomes the source of other problems, eliminating all esthetic va lues concerning voice. Findings from the studies show that the majority of the problems encountered in voice development result from lack of balance in register. The fact that the available resources include various periods show that the discussions as to register and vibrato cover past periods. In Part I, I have discussed the anatomy of the larynx in order to understand the stimulation and the interaction in the larynx during changes in register and production of vibrato. Discussions as to the sci entific advances in the formation of the voice, the definitions of the re gisters in history, and the numbers of the registers have also been inc luded in the same Part. In Part II, I have given general information about vibrato, formation of the vibrato and technical, musical and emo tional control of the vibrato. Part III, which contains research, conc lusion, and suggestions, has been followed by the bibliography, the glos sary and the appendix. VIII