Türkiye'deki stratejik işbirliklerinin oluşum nedenleri, rekabet gücü ve finansal başarıları üzerine bir inceleme
An Examination on formation reasons, competitive power and financial success of strategic alliances in Turkey
- Tez No: 113578
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Küresel pazarlardaki rekabet, politik değişiklikler ve teknolojik gelişmeler işletmeleri hızlı bir biçimde değişime adapte olmaya zorlamaktadır. Çoğu değer zinciri zamanla daha karmaşık bir hale gelmiştir. Bu sebeple, işletmeler rekabet avantajı elde edebilecekleri belirli iş sahaları ve konular üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Son zamanlarda yaşanan bu değişimler işletmeleri alternatif işletme yapılarını aramaya yöneltmiştir. Stratejik işbirlikleri, iki yada daha fazla işletme arasında ortak işletmelerin ortak çıkarları doğrultusunda kaynakların bir araya getirilmesi ve paylaşılarak rekabet avantajı elde edilmesini sağlayan istikrarlı bir ilişkiler bütünüdür. Özellikle stratejik işbirlikleri aşağıdaki amaçlara ulaşmayı hedeflemektedir: Sistem rekabeti: stratejik işbirlikleri vasıtasıyla işletmeler belirli pazarlarda sistem rekabeti avantajı elde etmektedirler. Finansal avantajlar: değer zinciri içerisinde yaratılan faaliyetlerin oluşturduğu sinerji, maliyet düşürme ve yeni mali olanaklar elde etme imkanı sağlamaktadır. Teknoloji ve Teknik bilgi avantajı: işletmeler bir araya gelerek teknoloji ve teknik bilgiye ilişkin bilgi yetersizliklerini gidermektedirler. Yeni pazarlara girmek: yeni pazarlara girme fırsatı stratejik işbirlikleri vasıtasıyla artmaktadır. Stratejik işbirlikleri geleceğin rekabetçi pazarlarında önemli bir stratejik araçtır. İşletmeler pazara ilişkin yeni bilgileri sağlama ve yeni mali olanakları elde etmek amacıyla stratejik işbirliklerinde faydalanabilmededirler. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelerde rekabete karşı koyarak, pazarda oluşan fırsatları stratejik işbirlikleri vasıtasıyla değerlendirebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing competition due to global markets, political changes and technological improvements force companies to adapt dynamically. Many value chains are becoming more complex. Therefore, companies have to concentrate on particular activities and competencies that allow them to build sustainable competitive advantages. These recent developments forced corporations to consider alternative company structures. Strategic alliances, a durable relationship established between two or more independent firms, involving the sharing or pooling of resources to create a mechanism for under taking a business activity or activities of strategic importance to one or more partners for their mutual economic advantage. Specially, strategic alliances can be aimed at achieving the following objectives: System competence: through strategic alliances, companies can achieve system competence in certain markete. Financial advantages: from external synergy can arise through combining value chain activities Technology and Know - How advantages: Mutual overcome knowledge deficits because of technological synergy. Access to new markets: access to new market opportunity increase due to strategic alliances. Strategic alliances is a strategic tool for future global competitive markets. Firms can use strategic alliances to get new information about market and new financial resources. Meanwhile small and medium size entrepreneurs can cope with competition via strategic alliances. And they can challenge to the markete.