Yüksek enflasyondan normale dönüşte bankalar açısından fon yönetim stratejilerindeki yeni tercihler ve pozisyonlar
New preferances and positions in fund management strategies for banks in normalizing peliod of high
- Tez No: 113579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL KORUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Enflasyon tüm ekonomilerin en önemli makro ekonomik problemlerin başında gelen sorunlardan bir tanesidir. Bu nedenle enflasyon var olduğu ekonomideki tüm sektörler üzerinde önemli bir etki yapmaktadır. Bu tez çalışması enflasyonun yüksek orandan normale dönmesiyle bankacılık sistemi üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı ve normal ekonomilerde bankaların daha verimli çalışabilmesi için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde enflasyonun tanımı, kuramları, nedenleri ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra Enflasyonun ekonomi üzerindeki genel etkileri incelenmiş ve Türkiye'deki enflasyonun sebep ve sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde bankaların ekonomideki yeri açıklanmaya çalışılmış ve bankaların fon kaynak ve fon kullanım kalemlerinin neler olduğu ortaya konulmuştur. Daha sonra Bankalarda aktif ve pasif yönetimi açıklanmıştır. 1994 yılı çıkarılarak 1981-2000 yılları arası bankacılık verileri kullanarak enflasyonun fon kaynakları ve fon kullanımları üzerine etkiler ve enflasyonun banka riskleri üzerine etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk bankacılık sisteminin bugünkü durumu genel hatlarıyla incelenmiştir. Daha sonra yine Türk bankacılık sistemine ait olan 1981-2000 yılları verileri kullanılarak sağlıklı bir ekonomide bankacılık sisteminde ortaya çıkması gereken fon yönetim stratejileri belirlenmiş ve bankaların normal ekonomide daha verimli çalışabilmesi için alınması gereken önlemler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation is one of the most important macro economic woes for all economies. In developing as well as developed countries, inflation has had negative impacts on economies. The aim of this thesis is analyze the cooling off aftereffects on the banking system of high inflation periods, and to suggest step and actions for banks toward effiency in such time frames. For this purpose, definition of inflation theories, inflation reasons and variety of inflations are axplained in the first chapter of this thesis. Later on, overall affects of inflation on economies were examinbed in general and Turkish case is dissected in particular. In second chapter, banks' position in economy and their assets and liabilities have been analyzed, which was followed our analyses on banks' assets and liabilities managment by using the relevant data of 1981 through 2000 with the exception of 1994. r The genaral outlook of Turkish banking system as of today constitutes the third and final chapter of this thesis. In this chapter what are taken into considiration are also the fund managment strategies for banks in healty environments, and necessary steps for banks in attaining efficiency. Finaly, the fund managment strategies were suggested going rough the 1981-2000 statistics of Turkish banking system, which would set the stage for a healty environment. VI