Üretim işletmelerinde giderlerin bütçeler aracılığıyla denetimi
Cost control in manifacturing companies through the use of budgets
- Tez No: 113577
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET İşletme Bütçesi, işletmelerin yönetime ait kararlarının alınmasını kolaylaştırmaya ve bu kararların uygulanmasının kontrolüne yarayan maliyet hesaplan, satış - üretim miktarları ve teknikleri ile ilgili bulunan ekonomik plandır. Bütçe Kontrolü ise bütçede saptanan amaçlar ve hedeflerle ilgili olarak gerçekleşen faaliyet sonuçlarının sürekli olarak kontrol ve değerlendirilmesi ile gerekli durumlarda düzeltici önlemlerin alınmasıdır. İşletme bütçelerinin etkin kullanımı sürekli kontrol sistemi ile sağlanır. Sürekli kontrol, verimsizlikleri, ve başarısızlıkları anında saptar ve gerekli önlemlerin zamanında alınmasını kolaylaştırır. Ülkemizde yöneticiler bütçe kontrolünden çok, bütçe hazırlanmasına önem vermektedirler. Bu durumda bütçelerin sağladığı faydalan en alt düzeye indirebilir. Faydası ve gereği tartışmasız bir şekilde önemli olan bütçeler aracılığıyla giderlerin kontrolünün etkili hale getirilmesi ve yöneticilerin bu önemi anlayabilmeleri için bütçelerin doğru ve kontrole olanak verecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Gerçekleşen faaliyet sonuçlarının bütçelenen amaçlarla karşılaştırılması kontrol sürecinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu sürecin temel özelliği çıktı olarak gerçekleşen sonuçlarla bütçelenen amaçlar arasındaki sapmaları raporlamasıdır. Sapma analizlerinde temel amaç olumsuz sapmalar için düzeltici önlemler almakla beraber olumlu sapmalardan tüm işletmenin yararlanmasını sağlayacak önlemleri almaktır. Sapma analizlerinin, yöneticilerin işletmenin verimliliği ve karlılığını artıracak önlemleri almalarına olanak verecek şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle doğru bütçe kontrol tekniklerinin seçilmesi ve bu teknikleri kullanılarak performans raporlarının hazırlanması önemlidir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Budget is an economic plan covering cost accounts, sales and production quantities and techniques, which is used to ease making up managerial decisions and to control implementation of these decisions. Budgetary Control is continuous control and evaluation process of actual operational results with regard to objectives and targets set in budgets and preparation of action plans where necessary. Effective usage of budgets can be maintained only through the use of continuous control system. Continuous control can detect inefficiencies and unsuccessful operations immediately and help taking necessary actions as soon as possible. In Turkey, managers spend more attention to budget preparation than budgetary control. This situation can minimize benefits of budgets. So in order to generate effectiveness of budgetary control, whose benefits and necessity is known with no doubt, budgets must be prepared accurately and they must fulfill their controlling function. Comparison made between actual results with that of budgeted amounts is an important part of control process. Main property of this process is its reporting the deviation of actual results from budgeted amounts. The purpose of deviation analysis is not only taking corrective actions for unfavorable deviations, but also making it possible for the whole company to benefit from the results of favorable deviations. Besides this, deviation analysis must be made in order to make it possible for the managers to take actions to increase productivity and profitability. For this reason it is important to use the right control techniques and to prepare the performance reports in its right way. VI