İnsan kaynaklarının gelişimi açısından bankalarda performans değerlendirme uygulamaları
Performance apprasial implements in banks for developing human resources
  1. Tez No: 113585
  2. Yazar: BÜLENT ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET 21. yüzyılda insan kaynakları konularından biri, organizasyonun tüm çalışanlarına anlamlı bir performans geribildirimi sağlamak için mekanizmalar geliştirmek üzerine becerisidir. Günümüzde çalışanların kafasındaki en önemli soru, 'nasılım' sorusudur. İşletmeler, bir yandan çalışanların gelişimlerini sağlamak diğer yandan insan kaynaklarının politikalarını belirlemek için etkin performans değerlendirme sistemleri kurma yoluna gitmektedir. İşgörenin işinde sağladığı başarı ve gelişimin sistematik olarak değerlendirilmesi olarak tanımlanabilecek performans değerlendirme, dünyada ve ülkemizde gittikçe artan bir kullanım alanı bulmaktadır. Özellikle teknolojiyi takip eden ve değişime kayıtsız kalmayan işletmelerde performans değerlendirme çalışmalarına daha çok önem verilmektedir. Bu kategori içinde bulunan bankalar da performans değerlendirme çalışmalarına başlamakta gecikmemişlerdir. Ülkemizde hemen hemen bütün bankalarda performans değerlendirme çalışmaları sürdürülmekte ve yeni gelişen teknikler uygulamaya konulmaktadır. Bu çalışmada, insan kaynaklarının gelişimi incelendikten sonra performans değerlendirmenin rolü, kullanım alanları, yöntemleri ve karşılaşılan sorunlar konu edilmiştir. Teorik çerçevenin tamamlanmasından sonraki bölümlerde, bankacılık mesleğinin özelliği, bankalardaki performans değerlendirme uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar örneklerle ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde iki bankanın uyguladığı performans değerlendirme sistemleri karşılaştırılarak, çalışanların sistem hakkında düşünceleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT In 21st century, one of the topics in the human resources for an organization is, ability of enable performance feedback to their workers. Today, the most important question in every workers mind is 'how i am', Organizations try to establish performance apprasial techniques on both of giving support to their workers and establishing its human resources politics. The performance apprasial which can be identified appraising workers success in his job is developing more and more in the world and our country. The firms which leads to technology and works on human assets give more attention to performance apprasial than others.The banks in this category haven't been late for starting these process. Almost every banks in our country implement these techniques and follow new methods. After giving definition of human resources developing in this thesis, performance apprasial, using areas, methods and problems was examined. The chapter after, performance apprasial techniques and the problems will be handled. Two bank's system was concluded and asked the workers ideas on these systems in the last chapter. VI