Arap dilinde müzekker ve müennes
Masculine and feminine in Arabic language
- Tez No: 113584
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET REŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET“Arap Dilinde Müzekker ve Müennes”isimli bu çalışmamızda Arap dilinin en önemli özelliklerinden birisi olan müzekkeriik ve müenneslik incelenerek, konu etraflıca ele alındı. Müzekkeriik ve müenneslik konusu ile ilgili yaptığımız bu araştırmada ilk dönemden itibaren günümüze kadar te'lif edilmiş Arap Dili ve Edebiyatı'yla ilgili eserlerden ulaşabildiklerimiz gözden geçirildi. Bu eserlerde yer alan müzekkeriik ve müenneslikle ilgili bilgi ve örnekler tespit edildi. Yapılan bu çalışma sonucunda müzekkeriik ve müenneslik, bir giriş ve üç bölümde detaylarıyla birlikte ele alındı: Giriş bölümünde; dilde müzekkeriik ve müenneslik olgusu örnekleriyle incelendi. Bu konuyu ele alan eserler tanıtıldı. Birinci bölümde; müzekker ve müennes kavramlarının tanımlan yapıldı, müzekker ve müennes hakikî, mecazî, hükmî ve müevvel olmak üzere kısırgandırıldı ve bunlar örnekler verilerek ortaya konuldu. ikinci bölümde ise; müzekker ve müennes isimler örnekler verilerek geniş olarak ele alındı. Üçüncü ve son bölümde; müzekker ve müennes alâmetleri tespit edilerek etraflıca incelendi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study titled“Masculine And Feminine In Arabic Language”,“the concept of masculine and feminine”which is one of the most important subjects in Arabic language, is studied and examined from different aspects. Information from the studies on Arabic language and literature from early times up to now are searched thoroughly. All information and examples that found in these sources related to“Masculine and Feminine”were determined. As a result of our pre-search, we decided to examine the conditions of“Masculine and Feminine ”in an introduction and three chapters. In the introduction part, the fact of masculine and feminine in language is investigated by examples. The works dealing with this subject are introduced. In the first part, the definitions of masculine and feminine concepts are made; they are classified as true, figurative, constructive and interpretative and explained by various examples. In the second part, masculine and feminine names are dealt extensively by giving examples. In the third and final part, the symbols of masculine and feminine are determined and studied in detail.