Avrupa Birliği uyum sürecinde kültürel değişim üzerine bir inceleme
A study about culturel change during adoptation period to European Union
- Tez No: 113590
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Kültür, toplum tarafından şekillendirilmiş davranışlar olup, tamamen eğitim yoluyla kazanılmıştır. Bazen bir toplumda mevcut kültürün değişimi kaçınılmaz olur. Dışarıdan gelen farklı değişimler, bu sistemi oluşan yeni şartlara ayak uydurma zorunda bırakır. Mevcut sistemdeki kültürün değiştirilmesi ise oldukça zordur. Her sistemin bir alt, bir de üst sisteme bağlılığı vardır. Bu mantığa göre organizasyonlar, girdi temini yardımıyla, çıktı olarak sundukları hizmet veya ürünleri ile toplumun bir alt sistemidirler. Toplumsal kültürün değiştirilmesine, bir alt kültür olan organizasyonların sahip oldukları kültürel yapının değiştirilmesi ile başlanmalıdır. Ancak her organizasyon farklı bir kültür sergiler. Bunun nedeni, kültürü oluşturan öğelerin (değerler, liderler, normlar, hikayeler, örfler, dil, semboller ve törenler, felsefe, çalışanların ve işe yeni girenlerin sosyalizasyonu) her organizasyonda farklı olmasıdır. Buna rağmen ortak bir takım eylemler ile farklı kültüre sahip organizasyonlarda yakın etki yaratılabilinir. Bu çalışmanın birinci bölümünde kültür üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, organizasyon kültürünün tanımlaması yapılmış ve öğrenen organizasyonların oluşturulması ile kültürel yapının nasıl değiştirilmesi gerektiğinden bahsedilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde kültürel değişim araçlarına değinilmiş ve kültürel değişim araçları olarak kalitenin, stratejik planlamanın ve standardizasyonun bu değişim üzerindeki rolleri açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde bir takım verilerle Avrupa Birliği sürecinde neden kültürel değişimin gerektiği ortaya konmuştur. Altıncı bölümde ise Türk firmalarının mevcut kültürel profilleri, EFQM Mükemmellik modeli ile belirlenmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Culture is a shape of behaviour created by society and gained through education. Sometimes it is inevitable that some changes happen on existing culture in the society. The outside influences, forces the system to adapt to the new conditions but it is very difficult to change the culture in the existing system. Every system is connected to the dominant and subsystems. According to this logic the organisations are with the service they provide or product they produce a subsystem of the society. The change in the social culture started with the change in the subculture of the organisations. But every organisation has got a different culture. This is because the elements that create the culture leaders, stories, traditions, language, symbols, habits, logic the social rights of the working class and new employees etc. are all different in every organisation. Nevertheless with combined activities it is possible to create close contact between the different organisations. Culture is a main subject in the first section of this study. In the second section, organisation culture has been described and it has been mentioned how to change the cultural structure by creating learning organisations. In the third and fourth section, role of quality, strategic planning and standardisation (which are cultural changing elements) play, in cultural changing have been explained.. Why cultural change is needed to join EU has been proven with facts and examples in the fifth section. In the sixth section, the existing cultural profile of Turkish organisations has been analysed with the EFQM excellence model. VII