1980 sonrası dönemde Türkiye'de ekonomik istikrarı sağlayıcı vergi politikaları ve sonuçları
  1. Tez No: 113591
  2. Yazar: MENŞURE PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bir ekonomide fiyat istikrarı, tam istihdam ve ödemeler bilançosu dengesi birlikte gerçekleştiği zaman ekonomik istikrar sağlanır. Devletin vergilemedeki amacı ve vergileme yetkisini kullanış şekli vergi politikasını meydana getirir. Vergi politikası, maliye politikası içinde önemli bir ağırlığa sahiptir. Kamu gelirlerinin esasını oluşturan vergi ekonomi üzerinde derin etkilere sahiptir. Vergi politikalarının ekonomi politikaları ile uyumlu olması ekonomi politikalarının başarısı açısından zorunludur. Tezin amacı, Türkiye'de 1980 sonrası dönemde ekonomik istikrarın sağlanmasına yönelik vergi politikalarını incelemektir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ekonomik istikrar ve ekonomik istikrarsızlığın teorik yapısı ele alınacaktır. İkinci bölümde, Türkiye Ekonomisi 1923 yılından itibaren, ekonomik istikrar açısından değerlendirilecek ve ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik uygulanan politikalar ve programlar dönemler itibari ile incelenecektir. Bu bölümde ayrıca, vergi politikası aracının ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik kullanımı ve sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In an economy, economic stability is achieved when the price stability, full employment and the equilibrium of balance of payments realized together. The purpose of the government in taxation and how it uses its taxation authority are the components of the tax policy. Tax policy has an important role in fiscal policy. Tax is essential for government revenues and has deep impacts on the economy. The harmony of the tax policies with the economic policies is required for the success of economic policies. The purpose of the thesis is to examine the tax policies implemented in order to provide economic stability in Turkey after 1980. The thesis consists of two parts in the first part the economic stability and theoretical structure of economic unstability will be considered. In the second part, the Turkish economy will be evaluated beginning from 1923 in terms of economic stability and the policies and programs which are implemented to conduct the stability will be examined as phases determined by the important economic events. Also the use of tax policy in stabilization will be evaluated in this part. VI