Bağlama malzeme-tını ilişkisi ve dinamik analizler
Materials and tune cunnections in bağlama and dynamic
- Tez No: 113607
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmam iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bağlamayı oluşturan bölümler,bu bölümlerin yapımında izlenen yöntemler ve malzeme seçimleri anlatılmıştır. Bölümün devamında analiz için seçilen, farklı tını istekleri doğrultusunda aynı bağlama yapımcısı tarafından yapılan üç bağlama ele alınmıştır. Bu bağlamaların istenilen tınıları yakalaması için bağlama yapımcısı tarafından yapılan malzeme ve yapım tekniklerindeki farklılıklara değinilmiştir. İkinci bölümde ise ilk olarak kendi aralarında tını farklılıkları gösteren sesler her üç telden alınıp analiz edilmiştir. Bölümün devamında ise her bağlama ile aynı parçalar çalınıp, bağlamanın bölümlerinin tını üzerindeki etkisi saptanmaya çalışılmış analiz programları ile görsel hale getirilmiştir. Parçaların içinden alınan kesitler de yine bu bölüm içersinde grafiklerle gösterilirken, tını tanımlamalarına karşılık gelen frekans bölgeleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work prepared by two parts. In the first part of the work, the parts of the bağlama, construction tecniques and selection of construction materials are exemined. At the following three bağlama which are chosen to analyze construct by the same instrument constructor on the way of different tune wishes. In the second part, firstly the voices have tune differences between themselves are taken from each three strings then analyzed. At the following, same songs are plaid with each bağlama. By doing this it's aimed to find out the effects of the parts of bağlama on the tune. Then with analyzing software programs it's converted to visual type. Different tune cross-sections taken from song are shown by graphics again in this parts. By this, it's tried to find out the frequency regions that which oppose to definitions of the tunes. vi