Finans sektöründe internet kanalıyla pazarlama olanakları
Marketing possibilities via internet channel in finance sector
- Tez No: 113608
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Finans kuruluşları dikkatlerini teknolojiye ve teknolojinin beraberinde getirdiği yeniliklere ve değişimlere çevirdiklerinde, geleceğin rekabetçi ortamının temelde farklı olacağını görmektedirler. Her geçen gün gelişen teknoloji ile paralel olarak bu gelişmeden doğrudan ve hızlı bir biçimde etkilenen ticari ortamda finans kuruluşları, rekabet avantajı elde edebilmek için alternatif dağıtım kanallarının ve özellikle de Internet kanalının önemini kavramışlardır. Finans kuruluşlarının rekabet stratejileri, sektörü etkileyen tüketici gereksinimleri, Internet ve bağıntılı iletişim teknolojileri, bu teknolojileri dağıtım kanalına uyarlayabilme yeteneği ve Internet kanalında finans pazarlama çabalarının organizasyonu ve kontrolü Internet kanalıyla finans pazarlama yönetiminin temel unsurlarıdır. Finans kuruluşları, pazarda varlıklarını sürdürebilmek ve büyük ölçüde teknolojinin şekillendirdiği dinamik rekabet ortamına ayak uydurabilmek için Internet kanalında finans pazarlama faaliyetlerine önem vermeli ve bu konuda dünyadaki gelişmeleri izleyerek kendi uygulamalarını sürekli yeni şartlara uyumlu hale getirmelidirler. Bu çalışmada, finans kuruluşlarının Internet kanalıyla yapacakları her türlü finans pazarlama çalışmalarının işletmeye sağlayacağı kazanımların incelenmiş, sektörde dünya genelinde ki yoğun rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için Internet kanalının önemi vurgulanarak mevcut modellerden seçilen uygulamalar ve teknikler analiz edilmiştir. Çalışmanın ana amacı, Internet kanalıyla finans pazarlama yaklaşımının gerekliliğini açıklamaktır. Bu amaçla, konunun içerdiği teknik altyapının unsurları açıklanmış, daha sonra finans sektörünün başta bankacılık olmak üzere temel branşlarının Internet kanalı uygulamaları ele alınmıştır. İnceleme sonucu elde edilen bu bilgilerden hareketle, çalışmada Internet kanalı maliyetlerinin diğer kanallarla karşılaştırılması, müşteri ilişkileri ve müşteri tatmini konusunda sunduğu avantajlar, rekabet edebilmek için bu tür uygulamaların gerekliliği ve işletme karlılığına etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial enterprises will see the future competition atmosphere will not be the same as is today when they pay attention to the technology and to the inventions and changes in technology. Everyday, with the improving technology, the financial enterprises in the commercial field are affected directly and swiftly by technologic improvements. They understand the importance of alternative distribution methods and especially the Internet possibility to obtain competitive advantage. Competition strategies of financial enterprises, consumer requirements which affect the sector, internet based communication technologies, the ability of adaptation of these technologies to the distribution channels, organization and control efforts of marketing and finance in Internet are the basics of financial marketing and the fact of Internet. Financial enterprises should give great importance to the financial marketing activities in the Internet and update their applications following up the recent changes in the world, in order to survive their existence. In this work, gains of financial enterprises, were obtained by Internet based marketing activities, have been examined. Technics and applications, were chosen in existent models by emphasizing the importance of Internet, have been analyzed in order to adapt extensive competition atmosphere. The main purpose of this work is to explain the necessity of the Internet based financial marketing approach. For this purpose, subjected elements of technical infrastructure have been explained, and then main branches of financial sector, mainly the banking have been studied with the applications of Internet. Based on the information obtained at the end of this study in commercial activities the advantages of Internet in costs, in customer relationship and satisfaction, and in the necessity of these applications to compete bring up the effectiveness of its profitability. VI