İzmir'e yönelik turizm talebini canlandırma stratejilerinden turistik ürün çeşitlendirmesi ve Delphi uygulaması
Tourısm product diversification as astrategy to stimulate tourism demand in izmir and the use of Delphi techique
- Tez No: 162196
- Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
ÖZET İzmir, doğal yapısı, tarihi ve kültürel değerleri ile turizm açısından oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. İl Türkiye'de turizmin ilk geliştiği yerlerden biri olmasına rağmen, özellikle 1990 sonrasında bu önemini büyük ölçüde kaybetmiştir. Oysa, İzmir'de turizm sektörünün geliştirilmesi ekonomide canlanma sağlayacağı gibi, ildeki alt yapı ve çevre sorunlarının giderilmesi, halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesi gibi birçok olumlu sonucu da beraberinde getirecektir. İzmir'deki doğal, tarihi ve kültürel arz verilerinin çeşitliliği ve turizm sektörünün yapısı talep yaratma bakımından turistik ürün çeşitlendirmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan tezin ilk bölümünde turistik destinasyon ve turistik destinasyon pazarlaması kavramları ele alınmış ve İzmir'de turizm sektörünün mevcut durumu uluslararası, ulusal ve bölgesel turizm hareketleri bakımından incelenmiştir. Turistik ürün çeşitliliği yaratmak için çekim gücü yaratacak kaynakların belirlenebilmesi amacıyla tezin ikinci bölümünde İzmir'in turistik arz potansiyeli ve ile yönelik turizm talebinin yapısı ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, İzmir'e yönelik turizm talebinin canlandırılması amacıyla İzmir'de turizmin gelişimini olumsuz yönde etkileyen etkenler analiz edilmiş ve İzmir turizminin geliştirilmesi kapsamında ile uygun turistik ürün çeşitlerinin belirlenmesini amacıyla bir araştırma yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With its nature, historical and cultural values İzmir has a very important tourism potential. But, in spite of being one of the first tourist destinations in Turkey, the city lost its importance after 1990's. However a developed tourism industry will result in activating regional and national economy, overcoming infrastructural and natural problems and raising the living quality of its citizens. The state of the sector and the variety of the natural, historical and cultural values revealed the necessity of tourism product differentiation in İzmir. In the first chapter of the dissertation, the concepts of tourist destination and destination marketing are considered and national, regional and local tourism activities are examined. In the second chapter, for to determine the attractions in order to create tourism products, tourism supply and demand of the city are examined in depth. In the third chapter, the factors negatively affecting the development of the tourism industry are analysed. In the second part of the chapter; explanations and findings regarding the research which aimed to determine the most appropriate tourism products that will lead to tourism development in the city are given. Vll