Ekolojik tarım üretiminin Türkiye'deki gelişim sürecinin işletmeler bazında incelenmesi ve ihracat performanslarının değerlendirilmesi
Researching the development process of organic agriculture in Turkey on firm bases and evaluating the export performance
  1. Tez No: 113633
  2. Yazar: F. ÇİLER GÜNAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Dünya nüfusunun hızlı artışı ve sanayileşmedeki bilinçsiz ve denetimsiz gelişim, insan ve çevre sağlığı konusunda birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar arasında en önemlilerinden birisi; tarımda üretim artışını sağlamak amacıyla çok çeşitli kimyasalların yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış olmasıdır. Bu üretim şekli, tarımsal verimliliği arttırırken insan sağlığı için tehdit oluşturmaya başlamıştır. Günümüzde, sağlık ve çevre bilincinin yaygın gelişmesi doğrultusunda, özellikle gelir seviyesi yüksek, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, pek çok ülkede yüksek gelir grupları ve bilinçli tüketiciler, insanlarda zararlı etki yaratmayan ürünler ve doğal dengeyi bozmayan üretim şekilleri talep etmeye yönelmiştir. Bütün bu taleplere cevap veren bir tarımsal üretim biçimi olan 'Ekolojik Tarım' ile üretilen ürünler dünya ticaretinde de giderek artan bir paya sahip olmaktadır. Bu çalışmada, ekolojik tarımın dünya ülkeleri ve Türkiye'de gelişim süreci incelenmiş, ülkemizin mevcut ihracat hacmi araştırılmış, üreticiler, ihracatçı firmalar ve denetçi firmalar ile yapılan görüşmeler doğrultusunda sektörde yaşanan sorunlar belirtilerek, çözüm önerileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While the world's population is growing rapidly, the uncontrolled progress of industrialization has brought a lot of problems threatening the health of the human and the environment. The most important one among them is the common usage of chemicals in order to increase the production in agriculture. Nowadays, the sensible consumers and the high income level groups in the developed countries are demanding healthy products and ecological production types due to the progress of enviromentalism. 'Organic Agriculture' which satisfies all these demands is also having a growing share in world's trade. In this study, the development of organic agriculture in Turkey and the other countries has been considered. The export volume of Turkey has been researched, the problems which determined by the interviews with the producers, exporting and certification firms, are described and suggestions for solutions have been made.