Türkiye'nin borç yükünde iç borçlanmanın rolü
The Role of domestic dept at Turkey's burden of dept
- Tez No: 113632
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL MAZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Modern devlet anlayışı içinde ihtiyaçlar hergün daha fazla artmaktadır. Deviet bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için hergeçengün daha fazla harcama yapmak zorundadır, özellikle kalkınmanın, savunma giderlerinin, büyük olağanüstü doğal felaketlerin ve bütçe açıklarının finansmanında devlet borçlanmaya başvurmaktadır. Devletler borçlanmayı, iç ve dış kaynaklardan gerçekleştirirler. Fakat öncelikle kendi iç kaynaklarına yöneldikleri görülmektedir. İç borçlanmada devletin başvurduğu kaynaklar; bireyler, sosyal güvenlik kuruluşları ve ekonomik kuruluşlar, ticari bankalar ve Merkez Bankasıdır. Günümüzde borçların bir yük olduğu ve bu yükün de içinde bulunulan ekonomik şartlara göre değiştiği kabul edilmektedir, önemli olan borçların miktarı değil, kullanıldığı yerler, faiz oranları ve vadeleridir. Eğer borçlar üretime dönük verimli alanlarda kullanılıyorsa, topluma getirdikleri yük az olacak, hissedilmeyecektir. Bütçe açıklarını kapatmak amacıyla kullanılıyorsa borç yükü daha fazla olacak ve toplumun düşük olan kesimine daha ağır yük getirecektir. T.C YÛKSIKÖCRIjtM KUSULD MMCOMANTASYOft MBlOZt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the understanding of modern goverment; the necessities increase day by day. In this reason the goverment is necessary to spend money for corresponding these necessities. Particularly the goverment chooses to get into dept for the financing of development, defense expendings, the big extraordinary natural disaster and budget deficit. The goverments get the budget to inside and outside sources but firstly day turn towards their own inside sources. In domestic dept the goverment prefer these sources; the individuals, social security verbals, economic verbals, commercial banks and central bank. In these days ail goverments accept to be a burden on the dept and which and the burden can change according to economical conditions. Amount of the dept isn't important according to rate of interests, fixed date and using arenas. If depts used target to product of productive arena the burden of society will be not much and no feel. If the aim closed to budget deficit burden of dept will be more than first of all and bring more burden of dept the other parts of society. VI