Kazakistan'da yatırım ve ticaret ortamı, yabancı yatırımlar ile ilgili mevzuat ve Türk şirketleri açısından verimli yatırım alanları
Investment and trade environment in Kazakhstan, the law regulations concerning foreign investments and the profitable investment fields for the Turkish companies
- Tez No: 113679
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma süreçlerinde karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri sermaye kıtlığıdır. Bu sorunun çözümünde yabancı sermayenin yatırımlar olarak ülkeye çekilmesi büyük önem taşımaktadır. Yabancı yatırımların cezbedilmesi ve verimli kullanımı konularında karşılıklı çıkarlar dikkate alınarak izlenen doğru politikalar gelişmekte olan ülkelere hem sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasında hem de birçok diğer ekonomik ve sosyal sorunun çözümünde yardımcı olmaktadır. Yabancı yatırımlar için çekici ortamın oluşturulması ve korunması için gelişmekte olan ülkede ilk önce siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması ve yabancı yatırımlar ile ilgili modern ve işlevsel bir hukuki altyapının hazırlanması gerekmektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanıp gelişmekte olan ülkeler kervanına katılan Kazakistan Cumhuriyeti yabancı yatırımları çekmede oldukça başarılıdır. Bu başarının başlıca nedenleri arasında ülkenin zengin doğal kaynakları, siyasi ve sosyal istikrarı, avantajlı jeopolitik konumu, eğitimli ve ucuz işgücü ve yabancı yatırımların teşviki konusunda hükümetin izlediği başarılı politikalar sayılabilir. Bu çalışmanın temel amacı, Kazakistan'da oluşan yatırım ve ticaret ortamının değerlendirilmesinde yabancı ve özellikle Türk yatırımcılara gerekli güncel bilgileri sağlamaktır. Bunun için öncelikle Kazakistan'ın siyasi ve idari yapısı, ekonomik ve sosyal düzeni genel olarak tanıtılmış ve son durumunu gösteren bazı genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra ülkedeki yabancı yatırımlar ve dış ticaretin yapısı ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu konularda hükümetin izlediği politikalar ve hedefler belirtilmiştir. Üçüncü aşamada yabancı yatırımlar ile ilgili mevzuatın analizi yapılmış ve özelleştirme, kar transferi ve döviz işlemleri konuları ele alınmıştır. Son bölümde ise Kazakistan'da yatırım ihtiyacının duyulduğu ve yabancı yatırımların özellikle teşvik edildiği alanlar belirtilmiş ve yabancı yatırımcıların ülkede karşılaştıkları sorunlar da dikkate alınarak Türk şirketleri açısından verimli yatırım alanları tespit edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important problems in development processes of developing countries is the lack of capital. Attracting foreign capital to the country as investments has a great importance in solution of this problem. Following right politics in matter of attraction and effective usage of foreign investments by taking into consideration mutual interests helps developing countries in responding to capital necessity and also in solution of many other economic and social problems. In order to form and maintain attractive environment for foreign investments in developing countries, firstly political and economic stability should be provided and modern and functional juridical infrastructure concerning foreign investments should be prepared. After disintegration of the Soviet Union the Republic of Kazakhstan, which joined in with the rest of developing countries, is quite successful in attracting foreign investments. Wealthy natural resources, political and social stability, advantageous geopolitical location, educated and inexpensive work force and successful politics followed by the government in matter of encouraging foreign investments can be listed among the causes of this success. The main aim of this study is to provide foreign and especially Turkish investors with the current information needed for evaluation of investment and trade environment in Kazakhstan. Therefore, firstly political and administrative structure, economic and social system of Kazakhstan have been explained and some general information about its last condition has been given. After that, the structure of the foreign investments and trade in the country has been studied carefully and politics and targets followed by the government in these matters have been explained clearly. In the third phase, the law regulations concerning foreign investments have been analyzed and privatizaton, profit transferring and foreign exchange operations matters have been considered. In the last part, the investment fields in Kazakhstan, where investments necessity is felt and foreign investments are especially supported, have been determined and by taking note of the problems, that foreign investors faced in the country, the profitable investment fields for the Turkish companies have been defined. T.C YÛKSUCÖCUTtlI KU1U1Ü MMCOMAMTASYO* İMEKKttJ