Van Emniyet Müdürlüğü'nde yönetim uygulamaları (Van ili örneği)
Ruling applications in security management of Van (The example of Van city)
- Tez No: 113685
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
7.0ZET/ADSRACT Van Emniyet Müdürlüğü'nün Personel Yönetim Politikasını ortaya koymayı amaçlayan bu araştırma başlıca beş ana bölümden oluşmaktadır. Altı alt bölümden oluşan giriş bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, kullanılan bir takım kavramların tanımlan ve araştırmada geçen bir takım kısaltmaların anlamlan yer almaktadır. Araştırma konusunun bütün ayrıntılarıyla ortaya konulmaya çalışıldığı ikinci bölüm ise üç alt başlık altında incelenmiştir. I. alt başlıkta kavramsal çerçeve çizilerek, polis ve zabıta kavranılan, Türk Polis Teşkilatının tarihçesi, bu günkü yapısı, hangi birimlerden oluştuğu, il, ilçe ve yurt dışı kuruluşları, Emniyet Teşkilatı'nın yönetimi üzerinde durulmuştur. II. alt başlıkta ise: Yönetim kavramı ve yönetimin dayandığı, yönetimin ortaya çıkmasına ve sağlıklı işlemesine yardımcı olan hedef, yapı ve ortam boyutlan enine boyuna tartışılmıştır. III. alt başlıkta: Bizim yaptığımız çalışma ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalarda hangi sonuçlara ulaşılmış, kimler bu konuda ne gibi çalışmalar yapmışlar?. Çalışmamıza ışık tutması bakımından bu çalışmalar incelenmiş, ulaştıkları sonuçlar kısaca kaydedilmiştir. III. ana bölümde: Araştırma sürecinin açıklandığı yöntem bilgilerine yer verilmiştir. Bu bölümde araştırmanın evreni, çalışma evreni ve örnekleminin ne olduğu, örneklem alınan birimlerin ve personelin nasıl seçildiği belirtilmiştir. Verilerin toplanması için yapılan çalışmalar, veri toplama araçlarının hazırlanıp uygulanması ve yorumlanması safhalarında yapılan işlemler, kullanılan istatistiksel teknikler açıklanmıştır. Araştırmanın IV. ana bölümü: Araştırma sonunda elde edilen bulgulara ve bu bulguların yorumlanmasına ayrılmıştır. Bulguların ortaya konulması ve yorumlanması iki alt bölümde yapılmıştır. I. alt bölümde: Ankete katılan polis memurları ve yönetici amirlerin kişisel özelliklerine yer verilmiştir. Bu maksatla bir tablo oluşturulmuş, bu tabloda yönetici93 ve memurların yaş, cinsiyet, medeni durumları, eğitim düzeyleri ve Emniyet Teşkilatındaki çalışma sürelerinin aritmetik ortalamaları belirtilmiştir. Bu ortalamalara göre elde edilen bulgular, kişisel özelliklerin başlıkları altında yorumlanmaya çalışılmıştır. II. alt bölümde ise: Van Emniyet Müdürlüğü Örgütü'nde görevli yönetici ve memurların yönetimin boyutlarına ilişkin algılarını gösteren tablolardan elde edilen verilerin yorumlan yer almaktadır.Bu maksatla polis memurları ve yöneticilerin görüşlerinden yararlanılarak on sekiz tablo oluşturulmuştur. Araştırmanın V. ve son ana bölümünde: Sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ve Van Emniyet Müdürlüğü Örgütü'nün yönetimin dayandığı boyutlara göre faaliyetlerini sürdürebilmesi için alınabilecek tedbir ve öneriler bu bölümde sunulmuştur. Araştırmada faydalanılan yerli-yabancı eser, araştırma ve tez çalışmalarının yer aldığı“Kaynaklar”bölümü altıncı sırada, araştırmanın özeti yedinci sırada yer almıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu ve resmi yazışmaların birer örneğinin yer aldığı“Ekler”bölümü, araştırmanın son kısmına konulmuştur.
Özet (Çeviri)
94 ABSRACT This study aims to relieve the managing policy of security directorship of Van City. Study consists five chapters. The first chapter includes the problem, aim, importance, hypothesis, confines of the investigation, and also some of the explanations of the concepts, which are used. In the second chapter, the concept of the police, history of the Turkish Police Organization, and its central and peripheral structuring. Management of polices, concept of the management and sizes which management are based on has been discussed. The third chapter includes the knowlegment methods of the investigational process. Such as investigational area, exampling, choosing of personnel from exampled, adding of data, progressing, of form in which data is gathered, and also performed and analyzed. The fourth chapter describes the findings obtained from the research, talking about it. Finally, in the last chapter, there is the summary of the investigation, the results that are obtained from the research and suggestions.