Farabi ve Machiavelli'nin yönetim anlayışlarının karşılaştırılması
- Tez No: 113686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Farabi ve Machiavelli'nin yönetim anlayışları; liderlik, devlet, siyaset, toplum, metot, otorite, insan ve din açılarından karşılaştırılmıştır. Her ikisi de lidere çok önem verir. Farabi 'nin lideri insanlığın bütün erdemlerini ve felsefeyi üzerinde taşır. Machiavelli'ye göre lider; her şeyi araç olarak kullanıp yönetimi ele geçiren kişidir. Farabi'nin, devletleri tasnifi; fizik ve fizik ötesini içine alır, sistematiktir. Machiavelli, modern devletin karakterine uygun bakış sergiler fakat sistemsizdir. Farabi 'de siyaset felsefesinin merkezini, erdemli devletin nasıl kurulacağı oluşturur. Siyaset saadetle ilgilidir. Machiavelli salt gerçekçidir. Siyaseti din ve ahlaktan ayırır. Siyaset zamana uyarlanmalıdır. Farabi'nin siyaset felsefesinde güç, hikmete sahip olan lidere verilmelidir. Machiavelli'ye göre ise, lider her türlü aracı kullanarak güce ulaşmalı, otoritesini sürekli artırmalıdır. Farabi'ye göre insanların toplum halinde yaşamaları tabii bir ihtiyaçtır. İnsanların farklı topluluklar oluşturmalarının sebebi gayelerinin farklılığıdır. Machiavelli'ye göre toplum tabii sebeplerle gelişir, itici güçler maddi menfaat ve kuvvettir. Farabi'nin sistemi eklektik ve sipirütüalisttir, zamanına göre akılcı, duyumcu, mantıklı, determinist ve gayecidir. Machiavelli ise tecrübeci, deneyci, gözlemci, faydacı ve izafidir. Farabi'ye göre insanın bedeni ve ruhu için sağlık, hastalık vardır. Gaye yüce mutluluğa ermektir. Machiavelli'ye göre insanın yaradılışı kötüdür. İnsan, bencil, kin güden, kıskanç ve çıkarcıdır. Farabi Allah'a inanır. Dini hakikat ile felsefi hakikatin her ikisini de ilahi nurun parıldaması olarak görür. Machiavelli ise Allah'a inanmaz ve toplumdaki ahlaki, dini ve ekonomik tüm etkenleri, politikacının, devletin yararına çevireceği güçler olarak görür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The administrative thaughts of Farabi and Machievelli was compered in terms of leadership, state, politics, society, methot, authority, man and relegion. Both thinkers pay a huge attention to the leader. The leader of Farabi, composes all the virtues and the philosospy in himself. The Machicvelli's leader is a person who use all the means to capture the power. The classification of the states in Farabi's thought is systematic and compose physics and meta-physics sphere. Machiavelli's thought system is in accordance with the character of modern state, but it is not systematic. The base of Farabi's political thought focus on how the virtual state could be established. Politics is related with the prosperity. Machievelli is purely realistic. He separates the politics from ethic. According to him, politics should be oriented to time. The power in Farabi's political philosophy should be given to the leader who has wisdom. According to Machievelli, a leader should use all the means to reach the power, and increase his authority permenantly. İn Farabi's thought, living of peaple in a social manner is a naturel needs. The formation of different societies by peaple is due to the differences in their goals. According to Machievelli, a society develops through naturel causes, impulsive effects, materiqal interests and the power. The system of Farabi is an eclectic and a spiritualist one, and it is rational, sensory, reasonable, deterministic and goal oriented. On the other side, Machievelli is experiencal, experimental, observative, profit oriented and realistic. According to Farabi, there are health and illness for the body and the spirit of man. The main aim is to reach to the top happiness. According to Machievelli, the creation of man is bad. Man is egoist, vindictive, jealous and opportunist one. Farabi believes to God. He thought that the facts ot relegion and the philosophy are both the shines of divine source of light. On the other hand, Machievelli doesn't believes to God. He thoughts that, ethic, relegion, economy are all the factors in a society that a politician can use for the benefit of the state.