Van İl Emniyet Müdürlüğü'nde hizmetiçi eğitim
In Service training in Can Police Department
- Tez No: 128027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
73 V. BOLUM 5. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölüm araştırmanın özeti, sonuçlan ve önerilerden oluşmaktadır. 5.1. Özet Van Emniyet Müdürlüğü'nde sürdürülen hizmetiçi eğitim uygulamalarının tüm yönlerini ortaya koymayı amaçlayan araştırma, başlıca beş ana bölümden oluşmaktadır. Altı alt bölümden oluşan giriş bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, kullanılan bir takım kavramların tanımları ve araştırmada geçen birtakım kısaltmaların anlamları yer almaktadır. Araştırma konusunun bütün ayrıntılarıyla ortaya konulmaya çalışıldığı ikinci bölüm ise iki ana alt başlık altında incelenmiştir. I. ana alt başlıkta, kavramsal çerçeve çizilerek, eğitim ve hizmetiçi eğitim ve ilgili kavramlar irdelenmeye çalışılmıştır. II. ana alt başlıkta, bizim yaptığımız çalışma ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalarda hangi sonuçlara ulaşılmış, kimler bu konuda ne gibi çalışmalar yapmışlardır?. Çalışmamıza ışık tutması bakımından bu çalışmalar incelenmiş, ulaştıkları sonuçlar kısaca kaydedilmiştir. III. ana bölümde, araştırma sürecinin açıklandığı yöntem bilgilerine yer verilmiştir. Bu bölümde araştırmanın evreni, çalışma evreni ve örnekleminin ne olduğu açıklanmıştır. Verilerin toplanması için yapılan çalışmalar, veri toplama araçlarının hazırlanıp uygulanması ve yorumlanması safhalarında yapılan işlemler, kullanılan istatistiksel teknikler açıklanmıştır.74 IV. ana bölüm, araştırma sonunda elde edilen bulgular ve bu bulguların yorumlanmasından oluşmaktadır. Bulguların ortaya konulması ve yorumlanması iki alt bölümde yapılmıştır. I. alt bölümde, ankete katılan deneklerin kişisel özelliklerine yer verilmiştir. Bu maksatla oluşturulan tablolarda deneklerin yaş, cinsiyet, medeni durumları, eğitim düzeyleri ve Emniyet Teşkilatındaki çalışma süreleri belirtilmiştir. Bu ortalamalara göre elde edilen bulgular, kişisel özellikler başlığı altında yorumlanmaya çalışılmıştır. II. alt bölümde ise Van Emniyet Müdürlüğü'nde görevli personelin hizmetiçi eğitim uygulamalarına ilişkin algılarını gösteren tablolardan elde edilen verilerin yorumları yer almaktadır. Burada personelin görüşlerini yansıtan yirmi Uç tablo oluşturulmuştur. V. ve son ana bölümde, özet, sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ve Van Emniyet Müdürlüğü hizmetiçi eğitim uygulamalarının dayandığı esaslar ve faaliyetleri daha verimli olabilmesi için alınabilecek tedbir ve öneriler bu bölümde sunulmuştur. Faydalanılan eserlerin, araştırma ve tez çalışmalarının yer aldığı“Kaynaklar”bölümü altıncı sırada yer almıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu ve resmi yazışma örneğinin yer aldığı“Ekler”bölümü, araştırmanın son kısmına konulmuştur.
Özet (Çeviri)
75 Abstract This study aims to evaluate the i n-service t raining policy of Van Police Department. The study consists of five chapters. The first chapter includes the problem, aim, importance, hypothesis, confines of the investigation, and also some of the explanations of the in-service training the related concepts, which are used. In the second chapter, in-service training policies and concept of the in-service training are explained. The third chapter includes the methods of the investigation process, such as investigation area, exampling, choosing of personnel from exampled, adding of data, progressing, of form in which data is gathered, and also performed and analyzed. The fourth chapter describes the findings obtained from the research, talking about it. Finally in the last chapter, there is the summary of the investigation, the results that are obtained from the research and suggestions.