Borsada takvim etkisi
Calendar effect on stock markets
- Tez No: 113718
 - Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI ÖZET BORSADA TAKVİM ETKİSİ Dinçer OZKAYA İşletme Yönetimi, Yüksek Lisans Tezi Uluslararası piyasalarda gözlemlenen takvim etkilerine ilişkin geniş kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için takvim etkilerinin varolup olmadığı incelenmiştir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nın 26.10.1987 - 01.02.2002 dönemi içerisinde almış olduğu değerler, takas süresi temel alınarak üç alt dönemde incelenmiştir. Temel istatistiksel metotlar kullanılarak tüm dönemler için ayrı ayrı takvim etkilerinin varlığı test edilmiştir. Bulunan sonuçlar ile uluslararası araştırmalarda elde edilen sonuçlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nda takvim etkilerinin varlığı ile ilgili olarak aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. En yüksek ortalama getiri Cuma günleri, en düşük ortalama getiri Salı günleri gerçekleşmektedir. Volatilitesi en yüksek gün pazartesidir. Birinci seanslar, ikinci seanslardan daha yüksek ortalama getiriye sahiptirler. En yüksek ortalama getirili ay Ocak, en düşük ortalama getirili ay ise Ağustostur. Tatil öncesi günler, tatil sonrasında ki günlerden daha yüksek getiriye sahiptir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT CALENDAR EFFECT ON STOCK MARKETS Dinçer OZKAYA Business Administration, M.S, Thesis A worldwide literature, which is about existence of international calendar effects, was searched thoroughly. Existence of these calendar effects was investigated for The Istanbul Stock Exchange. Whole values of The Istanbul Stock Exchange, between the dates of 26.10.1987 - 01.02.2002, were divided into three sub - periods according to the exchange period of stock market. Existence of each calendar effects for each sub - periods were investigated using the basic statistical methods. All results were compared with the international research results. The following results were found about the existence of calendar effects for The Istanbul Stock Exchange. The highest average return is observed on Friday and the lowest average return is observed on Tuesday. The highest volatility is observed on Monday. First sessions have higher average return than the second sessions. For months, the highest average return is observed on January and the lowest average return is observed on August. The days before holidays have higher return rate than the days after holidays.