Yabancı sermayeli banka girişlerinin Türk bankacılık sektörü üzerine gelişimi ve etkileri
Foreigner capital bank entrance Turk banking sector on improvement and effect
- Tez No: 226493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HASAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
1980'li yıllarda bankacılık sektörü bazı yapısal değişikliklere sahne olmuştur. Avrupa Birliği ülkelerinin tek pazar oluşturma çabaları ve buna bağlı olarak bankacılığın daha yoğun bir rekabetle karşı karşıya kalması, bankaların karlılığını düşürücü bir etken olduğu için Avrupa'da bankalar birleşmeye yönelmişlerdir. Buna karşılık; ABD'de ve diğer gelişmiş ülkelerde ölçek ekonomisine ulaşma isteği banka birleşmelerinin ve satın almalarının ardında yatan ana sebep olmuştur. Birleşmelerin sayısındaki artma eğilimi yürürlükteki mevzuatın rekabetin engellenmesini önleyecek biçimde yeni hükümlerle ve yaptırımlarla donanması zorunluluğunu getirmiştir. Yapılan ampirik çalışmalar ise bankaların birleşme veya satın alma dönemleri öncesi ve sonrası etkinlik ve karlılıklarını karşılaştırarak, birleşmelerin bankaları, bankacılık sektörünü ve ekonomiyi nasıl etkilediğini incelemiştir. 1980 `lerde başlayan serbestleşme eğilimleriyle birlikte birçok sektörde yeniden yapılandırma ve düzenleme işlemlerine gereksinim duyulmuştur. Bu ekonomik süreç doğal olarak finansal sektör ve bankacılık alanlarında da etkisini göstermiştir. Özellikle sermaye akımlarının geçtiğimiz 20 yıl içerisindeki artışı ekonomik anlamdaki bazı ciddi problemleri de beraberinde getirmiştir. Yabancı sermaye yatırımları gelişmekte olan ülkeler için olumlu anlamlar içerirken, yatırım yapılan ülkelerin istikrarsız ekonomileri ciddi problemlere neden olmuştur. Bu bağlamda özellikle banka sektörü açısından düzenlemeler ve alt yapı değişiklikleri büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
At the time of 1980, Banking area experienced some structural shifts. European Union Countries? struggles for composing market and on grounds that these reasons, Banking faced dense competition more than this, are the reason of decreasing bank?s profits. For that reason, Banks decided to combine one another. Against this; the desire of arriving for scale economy at USA and other developed countries had been the main reason of bank combinations and bank purchasing. Upward movement of number of combinations brings obligations and appointments for preventing of blocking competition in force law. Ampric studies which is performed investigates effections of combinations for banks, banking area and economy by comparing activities and profits at the period of combination or before the period of purchasing and after the period of purchasing. With inclination movement began at the period of eighties, Re-construction and editions were required in many sectors. Naturally, this economic process shows his power in financial sector an banking areas. Especially, increasing of capital movements experienced in 20 years flowed some serious problems with them. Foreign capital investment contained positive meanings for developing countries, it composed serious problems for developed countries. In this context, editions and groundwork alterations bears vitality for banking sectors.