Ağrı masalları üzerine bir araştırma
A Studg on fables grom Ağrı
- Tez No: 113761
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET“Masal, nesirle söylenmiş, dinlik ve büyülük inanışlardan ve törelerden bağımsız, tamamiyle hayal ürünü, gerçekle ilgisiz ve anlattıklarına inandırmak iddiası bulunmayan kısa bir anlatı türüdür.”Bu çalışma, Ağrı masallarının derlenmesi ve incelenmesine yönelik bir çalışmadır. Çalışmamız, giriş ve dört bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, masal ile ilgili kısa bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Ağrı masalları üzerine yapılmış çalışmalarla, çalışmalırımızdaki masalları anlatan kaynak kişiler tanıtılmıştır. İkinci bölümde, Ağrı masallarının tasnif, tahlil ve motif karşılaştırması yapılmıştır. Motif karşılaştırılması sınırlı tutularak sadece Prof. Dr. Bilge Seyidoğlu'nun Erzurum Halk Masalları Üzerinde Araştırmalar, Prof. Dr. Umay Günay'ın Elazığ Masalları, Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Onay' in Van Masalları Üzerine Bir Araştırma ve Metin Eren' in Bitlis Masalları Üzerine Bir Araştırma çalışmalarındaki masallar kullanılmıştır. Üçüncü bölümde, Ağrı masallarındı ortak unsurlar üzerinde durulmuştur. Bu bölüm şu kısımlardan meydana gelmektedir. 1. Ağrı masallarında temler 2. Ağrı masallarında kahramanlar 3. Ağrı masallarında mekanlar 4. Ağrı masallarında eşya 5. Ağrı masallarında yiyecek ve içecekler 6. Ağrı masallarında kullanılan formeller Dördüncü bölümde Ağrının değişik yerlerinden derlenmiş altmış masal metni yer almıştır. Metinler ilk tespit edildikleri şekilleriyle yazıya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Story is a kind of short explanation that had been said with prose but far from religion, the belief of having magic, the production of imagination without the facts and also it does not claim to persuade anything about its explanations. This work is a work which relates the tales of AGRT s sources and collections. Our work occurs one entry and four parts. İt had been given some information about the tale in the entry part. In the first part people who are source had been identified who described our works. İn the second part the comparatives of classification, analysis and motiph had been made. By limiting the comparatives of motiph only the researches that Prof. Dr. Bilge Seyitoğlu's Reseaches Upon Erzurum Folk Tales, Prof. Dr. Umay Günay' s Tales Upon Elâzığ Tales, Yrd.Doç. Dr. Yılmaz Onay' s One Reseach Upon Van's Tales, Metin Eren' s One Research Upon Bitlis Tales had been used in the works. İn the third part it had been mentioned about the associate elemns (components) 1. The subjects that are in Ağrı' s tales. 2. The heroes that are in Ağrı's tales. 3. The places that are in Ağrı's tales. 4. The things that are in Ağrı's tales. 5. The dresses and drinks that are in Ağrı's tales. 6. The forms that are in used Ağrı's tales. İn tehe fourth part sixty texts about tales which had been collected from different places of Ağrı. The texts had been transformed to the writing by forms of their firs establishing.