Gelişmiş ekonomilerde AR-GE ve büyüme ilişkisi: G-7 ülkeleri üzerine ampirik bir çalışma
The relationship between R&D and growth in advanced economies: An empirical study on G-7 countries
  1. Tez No: 999491
  2. Yazar: MAŞALLAH GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGÜ AÇDOYURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyüme literatüründe, uzun dönemli kalkınmanın temel belirleyicileri arasında yenilik, teknolojik gelişme ve dışa açıklık önemli bir yer tutmaktadır. Yenilik ve teknoloji, üretim süreçlerini iyileştirerek verimliliği artırırken, dışa açıklık ölçek ekonomilerini ve uluslararası rekabeti teşvik ederek ekonomik performansı güçlendirmektedir. Bu çerçevede, bu çalışma G-7 ülkelerinde araştırma-geliştirme (AR-GE) harcamaları, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ihracatın ekonomik büyüme üzerindeki uzun dönemli etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Eşbütünleşme analizi kullanılarak yapılan araştırmada, hem teknoloji ve yenilik temelli faktörler hem de dış ticaret dinamikleri modelin açıklayıcılığını artırmak için değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, G-7 ülkelerinde bilgiye, teknolojiye ve dışa açıklığa dayalı büyüme dinamiklerinin geçerli olduğunu göstermektedir. Özellikle AR-GE harcamaları, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ihracat, ekonomik büyümenin pozitif yönlü- belirleyicileri olarak öne çıkmaktadır. Bu sonuçlar, gelişmiş ekonomilerde yenilik ve teknoloji odaklı politikaların yanı sıra dış ticaret stratejilerinin de ekonomik büyüme üzerinde kritik etkiler taşıdığını ortaya koymakta ve politika yapıcılara uzun dönemli büyüme stratejilerinin tasarımında rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the economic growth literature, innovation, technological advancement, and openness to the outside world hold a significant place among the fundamental determinants of long-term development. Innovation and technology increase efficiency by improving production processes, while openness strengthens economic performance by fostering economies of scale and international competitiveness. Within this framework, this study aims to examine the long-term effects of research and development (R&D) expenditures, information and communication technologies, and exports on economic growth in G-7 countries. In the study, conducted using cointegration analysis, both technology and innovation-based factors and foreign trade dynamics were evaluated to increase the explanatory power of the model. The findings indicate that growth dynamics based on knowledge, technology, and openness to the outside world are prevalent in the G-7 countries. R&D expenditures, information and communication technologies, and exports, in particular, stand out as positive determinants of economic growth. These results demonstrate that innovation and technology-focused policies, as well as foreign trade strategies, have critical effects on economic growth in developed economies and provide guidance for policymakers in the design of long-term growth strategies.