Melek Özlem Sezer'e ait masal kitaplarının söz varlığı ve içerdiği iletiler açısından incelenmesi
An analysis of Melek Özlem Sezer's fairy tale books in terms of vocabulary and messages
- Tez No: 693927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde aktarabilmek, insanlarla doğru ve etkili bir iletişim kurabilmek için zengin bir söz varlığı gerekmektedir. Söz varlığı ise bir dili meydana getiren bütün sözcüklerden oluşur. Türkçe dersi okuma becerisi kazanımlarında“söz varlığı”başlığının yer alması, başlı başına Milli Eğitim Bakanlığının bu konuya ne denli önem verdiğinin bir göstergesidir. Güzel Türkçemizin zengin söz varlığını daha da zenginleştirmek elimizdedir.“Melek Özlem Sezer'e Ait Masal Kitaplarının Söz Varlığı ve İçerdiği İletiler Açısından İncelenmesi”adlı bu çalışmada Sezer'in“Şapkadaki Balık, Şiir Yazdım Masal Sandım, Masal Yazdım Şiir Sandım, ”Eldivenlerimi Kim Çalıyor?“ Karagöz'ün Gölgesini Kim Çaldı? Eyvah, Gölgeler Değişiyor? Sen Hiç Kebikeç Gördün Mü?”adlı eserlerindeki söz varlığı ve ögelerini ortaya çıkarmak, bu söz varlığı ögelerinin Türkçeye katkısını incelemek, eserlerde geçen masalların iletilerini incelemek ve bugüne kadar yapılmış çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma, nitel bir araştırma olup araştırmanın verileri için literatür tarama ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılmıştır. Öncelikle çocuk edebiyatı ve çocuk edebiyatının bir türü olan masal hakkında bilgi verilirken Dünya ve Türk edebiyatında masal konusuna değinilmiştir. Masallar üzerine yaptığı çalışmalar ve aldığı ödüllerle de bilinen Melek Özlem Sezer'in hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve masallara bakış açısı üzerinde de durulmuştur. İnceleme yapılırken söz varlığı ögeleri (temel söz varlığı, deyimler, atasözleri, terimler, ikilemeler, kalıp sözler, yansıma sözcükler, argo ifadeler) belirlenerek bulgular tablolaştırılmış ve Türkçe eğitimi açısından yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Melek Özlem Sezer'in“Şapkadaki Balık, Şiir Yazdım Masal Sandım, Masal Yazdım Şiir Sandım, Eldivenlerimi Kim Çalıyor? Karagöz'ün Gölgesini Kim Çaldı? Eyvah, Gölgeler Değişiyor? Sen Hiç Kebikeç Gördün Mü?”adlı eserlerinin söz varlığı açısından atasözleri haricinde yeterli seviyede olduğu belirlenmiştir. İncelenen eserlerin söz varlığı ögelerinden özellikle temel söz varlığı, deyimler, ikilemeler ve yansıma sözcükler açısından oldukça zengin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca masallarda tespit edilen söz varlığı ögelerinin I. kademe öğrencilerinin ve II. kademeden de 5 ve 6. sınıf öğrencilerinin Türkçe eğitimine katkı sağlayabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A rich vocabulary is required in order to convey your feelings and thoughts correctly and to communicate with people in a correct and effective way. The lexicon consists of all the words that make up a language. The title of“vocabulary”included in the Turkish lesson reading skill acquisitions is an indicator of how much the Ministry of National Education puts emphasis on this issue. It is in our hands to further enrich the rich vocabulary of our beautiful Turkish. Studies on our rich vocabulary are continuing. In this work titled“An Investigation of Melek Özlem Sezer's Fairy Tale Books in Terms of Word Presence and Language Messages”, Sezer's“Fish in the Hat, I Wrote Poetry, I Thought It Was Fairy Tales, I Wrote My Tales, I Sanded My Gloves, Who Stole My Gloves? Who Stole the Shadow of Karagöz? Changing? Have You Ever Seen Kebikeç? ”It is aimed to reveal the vocabulary and its elements in the works named“, to examine the contribution of these vocabulary elements to Turkish, to examine the language messages of the fairy tales in the works and to contribute to the studies that have been done so far. The research is a qualitative research and literature scanning and document analysis methods were used for the data of the research. First of all, while giving information about fairy tales, which is a type of children's literature and children's literature, the subject of fairy tales in World and Turkish literature is mentioned. His work on fairy tales and The life of Melek Özlem Sezer, who is also known for her awards, her works, literary personality and her perspective on fairy tales were also emphasized. During the examination, vocabulary elements (basic vocabulary, idioms, proverbs, terms, reduplications, stereotypes, reflection words, slang expressions) were determined and the findings were tabulated and interpreted in terms of Turkish education. As a result of the research, Melek Özlem Sezer's ”Fish in the Hat, I Wrote Poetry, I Thought It Was Fairy Tales, I Wrote Poems, I Wrote Poems, Who is Stealing My Gloves? Who Stole the Shadow of Karagöz? Alas, Shadows Are Changing? Have You Ever Seen Kebikec?" It has been determined that his works are at a sufficient level in terms of vocabulary, except for proverbs. It has been determined that the studied works are rich in vocabulary elements, especially in terms of basic vocabulary, idioms, duplications and reflection words. In addition, the vocabulary elements detected in the fairy tales were determined by the first grade students and II. It has been determined that 5th and 6th grade students can contribute to Turkish education.