Van bölgesi örneklerine göre OHAL sonrası 'köye dönüş' olgusunun sosyolojik değerlendirilmesi
A Sociological approach to 'back to village' policies after OHAL: the case of Van
- Tez No: 113770
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN YAŞAR DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
III ÖZET Bu çalışmanın amacı. Türkiye'de 1984 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde başlayan ayrılıkçı terör yüzünden, can güvenliği ve/veya güvenlik gerekçesiyle kentlere göç etmiş ve/veya ettirilmiş bölge halkı vatandaşların sorunlarının ve terör sonrası gündeme gelen/getirilen geri dönme eğilimlerinin sosyolojik açıdan Van örneğinde incelenmesidir. Bu çalışmada göçmen mahallelerinde yaşayan insanların. Van'da kaldıkları süre zarfında ne türden değişmelere maruz kaldıkları ve yaşadıkları sorunlara çözüm üretme yolları incelenmeye çalışılmıştır. Konu. tarihsel perspektif içinde uluslararası, ulusal ve bölgesel boyutlarıyla incelenmiş ve anket tekniği kullanılarak söz konusu mahallelerde yerleşik 212 hane halkı örneğinde geri dönüş eğilimleri ölçülmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlarına göre, göçmenlerin köye dönüş eğilimlerinin sanıldığı kadar güçlü olmadığı, özellikle kadın ve genç nüfusun köye dönüşte isteksiz davrandığı, köye dönüşün, kendiliğinden bir köye dönüş talebinden ziyade, dönüşü teşvik için kullanılan kamu kaynaklarından faydalanma amacından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Konalga ve Yalınca gibi köye dönülen ve/veya dönüşün teşvik edildiği yerleşimlerde, gözlem ve derinlemesine mülakat yöntemleri kullanılarak yapılan araştırmalarda da anket sonuçlarını doğrular bulgular elde edilmiş, bütün zorluklarına rağmen, özellikle gençler ve kadınlar arasında, kentin çekiciliğinin devam ettiği anlaşılmıştır. Araştırmada ayrıca, köye dönüş sorunu karşısında devletin takınacağı en uygun tavrın ( kaynaklarını sonucu belirsiz bir köye dönüşü teşvik politikasını teşvik için seferber etmekten ziyade) arzu eden vatandaşların köye dönüşünün önündeki engelleri kaldırmakla sınırlı kalması gerektiği, dönüşü teşvik için kullanılacak kaynakların göçmenlerin kentsel yaşamını ve kente uyumunu kolaylaştırıcı politikalara ayrılmasının siyasal, toplumsal, ekonomik ve insani açıdan daha uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
12 ABSTRACT The purpose of this study is to examine the problems of immigrants who moved, or forced to move, to the cities due to the separatist terror in the East and South East Anatolia, and their attitudes towards the so-called“'returning to the village'”policy, which has been in the public agenda for sometime after the end of terror era. In this study, immigrants, their lives, attitudes, values and expectations: the degree of social changes they have been exposed to in the cities have been studied within their historical backgrounds with all the international, national and regional dimensions and implications by using questionnaires and other research techniques such as in-depth interview and observation. According to the results, the immigrants' attitudes towards“”returning to the village" policy is not strong as expected. Women and the youngsters are particularly reluctant in terms of the return. The return is only preferred, in the case of older population, if substantial financial and other kinds of public support are made available to be benefited. These results are also supported by the in-depth interviews conducted in the villages of Konalga and Yalınca which has been receiving immigrants in reverse fashion due to significant financial and other kinds of public support. In conclusion, it has been suggested that the best way to deal with the issue of immigrants' return to their villages is to be not interfere with it in favour of a return, that in the case of strong wishes in favour of a return, removing the barriers should be enough, that public supports should better be allocated to ease the problems and difficulties of the urban immigrants to promote their eventual integration into the city.