Özel ilköğretim okullarının veli beklentilerini karşılama düzeyi
Private elementary schools levels of meeting parent expectations
- Tez No: 113835
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SABAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırma, Konya ili merkezindeki özel ilköğretim okulları velilerinin özel ilköğretim okullarını tercih etme sebepleri, bu okullardan beklentileri ve beklentilerinin karşılanma düzeyini incelemektedir. Araştırmanın evrenini, Konya ili merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı 'na bağlı özel ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Konya ili merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı sekiz özel ilköğretim okulunda öğrenim gören öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Örnekleme, anket formunun uygulandığı 407 ve görüşmelerin yapıldığı 16 veli alınmıştır. Araştırmanın sonuçlarım aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür. 1. Velilerin geneli babalardan oluşmaktadır ve velilerin tümünün yaş ortalamaları 31-40 yaş arasındadır. 2. Velilerin büyük bir kısmı, çocuğunun okul hayatını önemseyen ve bütün etkinliklere katılan velilerdir. 3. Öğretmen kadrosunun kaliteli ve seçilmiş öğretmenlerden oluşması velilerin okul seçimindeki en önemli tercih sebebidir. 4. Velilerin özel ilköğretim okullarından en önemli beklentisi, çocuklarının sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirilmesidir. 5. Velilerin çocuklarım gönderdikleri okullar, veli beklentilerini tam olarak karşılayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study determines the reasons why the parents, whose children are attending in private primary schools in the center of Konya, prefer private primary schools, their expectations from these schools and the level of the expectations met. The scope of the study is composed of the parents of the students attending in private primary schools in the center of Konya, which depend on National Education Ministry. The case study is composed of the parents of the students attending in 8 different private primary schools in the center of Konya, which depend on National Education Ministry. The case study includes 407 parents that have taken the questionnaire and 16 parents whom I interviewed. It is possible to summarize the results of the study as follows: 1. Generally parents are fathers and the average age of the total parents is between 31 and 40. 2. A great majority of the parents are those who take care of their children's school life and they take part in all the activities. 3. The most important reason why the parents prefer these schools is that they have qualified and distinguished teachers. 4. The most important expectation of the parents from private primary schools is that their children should be trained as an individual having responsibility. 5. The schools to which parents sent their children can not exactly meet their expectations.