Hacettepe Üniversitesi erişkin hastanesi genel cerrahi servislerinde profilaktik antibiyotik kullanım boyutu
- Tez No: 11385
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Araştırmada, Hacettepe üniversitesi Erişkin Hastanesi Genel Cerrahi Servislerine yatan hastalarda profilaktik antibiyotik kullanım boyutu incelenmiştir. 1 Nisan - 31 Temmuz 19B9 döneminde, Hacettepe üniversitesi Erişkin Hastanesi Genel Cerrahi servislerinde yatış süreleri boyunca izlenen 458 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmada, profilaktik antibiyotik kullanımı ve kullanılan antibiyotik türleri bağımlı değişken ; yas, cinsiyet, yapılan cerrahi girişimin türü, hastanede yatış süresi ve post operatif enfeksiyon gelişme durumu bağımsız değişkenler olarak alınmıştır. Araştırma verileri, EK -1 de verilen bilgi formu ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Toplanan veriler, veri kodlama formlarına aktarılmış ve tablolar 15 is gününde araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Değerlendirmede ; yüzde hesapları, Ki-Kare, Fisher' in Kesin K.i-Kare Testi, T testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Hacettepe üniversitesi Erişkin Hastanesi Genel Cerrahi servislerinde profilaktik antibiyotik kullanım oranı % 24.7 olarak bulunmuştur. Uygulanan cerrahi türü ve hastanın özelliklerine göre, profilaksi endikasyonu olan hastaların sadece % 40.7' sine, endikasyon olmayanların da %15.9' una profilaksi verildiği saptanmıştır. Cerrahi türüne göre antibiyotik seçiminde uygunluğun % 35.4 gibi düşük oranda olduğu, buna karsın profilaksi verilen 64hastaların tamamına yakınında profilaksinin veriliş zamanı, kullanılan antibiyotiğin dozu, veriliş yolu ve profilaksi süresinin uygun olduğu görülmüştür. Profilaksi verilen hastalarda post operatif enfeksiyon gelişme oranı % 9.7 iken, verilmeyenlerde bu oran % 16.8 olarak bulunmuş ve post operatif enfeksiyon gelişiminin de hastanede yatış süresini uzattığı saptanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre uygun önerilerde bulunulmuştur. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of prophylactic antibiotics was studied in 458 patients admitted to the Department of Surgery of the University of Hacettepe during the time period extending from April 1st, 1989 to July 31st, 1989. The use of prophylactic antibiotics and the type of antibiotics used were taken as the dependent, where as, the age and sex of patients, mode of surgery employed, hospital stay and postoperative infectious morbidity were taken as the independent parameters. Data were obtained with the use of a special questionnaire (Appendix -1), coded and processed into tables by the author in 15 work-days. The results were given in percentage, and statistical analysis were done using Chi-square and Fisher's exact Chi-square tests, T-test and Mann-Whitney U Test. The rate of prophylactic antibiotic use in the Department of Surgery of the University of Hacettepe was found to be 24.7 V.. Prophylactic antibiotics were used in 40.7 7. of patients when indicated, and 15.9 7. when not, depending on the patients condition and mode of surgery employed. The type of prophylactic antibiotic used was appropriate in only 35.4 7., depending on the mode of surgery. On the other hand, the timeing, the route and the length of antibiotic use, and the dosage of antibiotics were found to be appropriate in almost all * 66patients receving prophylaxis. Postoperative infectious morbidity was found to be 9.7 "/. in patients receving prophylactic antibiotics, in contrast to 16.8 7. in patients not receving prophylaxis. Hospital stay was also longer in patients with postoperative infection. Appropriate recommendations were made on the basis of the findings of the study. 67