AB ülkelerindeki ve Türkiye'deki kamu ve özel ilköğretim okullarının genel bir karşılaştırılması
A General comparision of the state and private elementary schools in EU countries and Turkey
- Tez No: 113862
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAKİR BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmamın amacı AB ülkelerindeki ve Türkiye'deki kamu ve özel ilköğ retim okullarım genel olarak karşılaştırarak Türkiye'nin ilköğretim bakımından ne rede olduğunu göstermektir. Bu hedefe ulaşmak için önce eğitimle ve karşılaştırmalı eğitimle ilgili genel bil giler verdik. Daha sonra Türk Eğitim sistemini inceledik. Üçüncü bölümde Türkiye'de uygulanan ilköğretim sistemini tarihi gelişimi ile birlikte genel olarak anlattık. Dördüncü bölümde Avrupa'da eğitimin tarihçesini anlattıktan sonra Avrupa Bir liği ülkelerinin genel yapıları, eğitim ve ilköğretim sistemleri hakkında bilgiler verdik. Tezin esas kısmını oluşturan beşinci bölümde Avrupa Birliği ülkelerindeki ve Türkiye'deki kamu ve özel ilköğretim okullarını, amaçları, zorunlu eğitim süreleri, okullaşma oranları, ders yılı süreleri, okutulan dersler ve ders saatleri, öğrenci başa rısını ölçme ve değerlendirme, denetim, ders kitapları ve eğitim malzemeleri, yöne tim ve finansman bakımından karşılaştırdık. Çalışmamın altıncı bölümünde elde edilen bulguları belirttik ve önerilerde bulunduk. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is making comparison between European Union countries' private and state elementary schools and Turkey's private and state elemantary schools and to indicate where Turkey is on elementary education. In order to reach this aim, first of all, we gave some general information about education and comparative education. And then we investigated Turkish education system. In the third chapter, we explained the elementary school system that is applied in Turkey with its historical development. In the fourth chapter after mentioning about the history of European education systems, we gave basic information about the European Union Countries' general constructions, educations and elementary school systems. In the fifth chapter which constructs the basic part of our study, we made a comparison between the European Union Countries' private and state elementary schools and Turkey's private and state elementary schools on their aims, compulsory education duriations, schooling rates, lesson year duriations, lessons and their hours, evaluation of students success, supervising systems, lesson books and education materials, management and finance. In the sixth chapter of the study, we declared the foundings gathered from the study and proposed some solutions.