Hizmet işletmelerinde hizmet etkinliği ve verimliliği sağlamada veritabanı ve örnek uygulamalar
Database in getting service activity and productivity in service enterprises and sample aplications
  1. Tez No: 113906
  2. Yazar: REFAİ BAŞDİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Hizmet işletmelerinin ülkelerin ekonomik hayatı içindeki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Teknolojik yenilikler ve toplumun bilinç seviyesinin sürekli artış göstermesi, tüketici istek ve ihtiyaçlarının çeşitlenmesine yol açmaktadır. Tüketici istek ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için veritabanlarından yararlanılmaktadır. Geniş tüketici veritabanına sahip olan işletmeler, bilgileri hem kendi ihtiyaçları için kullanmakta, hem de bu bilgileri isteyenlere satmaktadırlar. Günümüzün en geçerli yönetim modeli olan müşteri ilişkileri yönetiminin (CRM) temelini tüketici veritabanları oluşturmaktadır. Hizmet sektörünün önemli bir kolu olan eğitim sektöründe veritabanları yaygın olarak kullanılmaktadır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the service companies increases day by day in the ekonomic life of the countries. The gradually continuous increase of tecnological development and intellectual level of society shows that customers demands and needs are dynaming to prevent the needs and demands of customers it's benefite from database. Accomodation which has rich society database use both for their own sake and sell that information who wants. Customers relationship management base which is today current management model forms the customer database. This database is broadly used in education which is one of the important branch of service industry. vm