Sera domates yetiştiriciliğinde ortam kültüründe besin solüsyonunun EC seviyelerinin etkileri üzerine araştırmalar
Effects of different EC levels of nutrient solutions in substrate culture on tomatoes grown in the greenhours conditions
  1. Tez No: 113977
  2. Yazar: FUNDA ÜÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL TÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET SERA DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ORTAM KÜLTÜRÜNDE BESİN SOLÜSYONUNUN EC SEVİYELERİNİN ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR ÜÇER, Funda Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Yüksel TÜZEL Ağustos 2001, 56 sayfa Bu araştırma, 2000-2001 yıllarında sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde, ortam kültüründe yetiştirilen domates bitkilerinde besin solüsyonunun EC seviyelerinin etkilerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Sonbahar döneminde fide dikimi 25 Ağustos 2000 tarihinde, ilkbahar döneminde ise 15 Mart 2001'de yapılmıştır. Yetiştirme ortamı olarak perlit kullanılmış ve bitki basma 8 İt hacimde ortam olacak şekilde, 24 İt hacme sahip her saksıya 3 bitki, sıra üzeri 25 cm, sıra arası 90 cm mesafe verilerek dikilmiştir. Her biri 200 İt hacme sahip 4 besin tankından besin solüsyonu uygulanmıştır. Sonbahar üretiminde (1) 2000 dS/m, (2) 6000 dS/m, (3) gündüzün ilk yarısında 2000 dS/m ikinci yarısında 6000 dS/m EC'ye sahip besin eriyiği uygulamaları denemeye alınmıştır. İlkbahar üretiminde ise bu uygulamalara gündüzün ilk yarısında 2 mS/cm, ikinci yarısında 6 mS/cm EC ye sahip besin eriyiğine ek olarak 2 haftada bir yapraktan Ca uygulaması ilave edilmiştir (4). Sonbahar döneminde ev. M-09 ilkbaharda ise ev. Dino RN domates çeşitleri kullanılmıştır. Sistem açık sistem olup drene olan besin eriyiği sera dışına atılmıştır. Bitki gelişimi ile ilgili olarak bitki boyundaki artış, kök yaş ve kuru ağırlığı ölçülmüştür. Verim (haftalık kümülatif verim, ortalama meyve ağırlığı) ve meyve kalite özelliklerinin (meyve sınıflandırılması, toplam kuru madde içeriği, titre edilebilir asitlik, vitamin C, meyve suyu pH'sı ve EC'si) yanısıra her iki yetiştirme dönemindede bitki su tüketimleri hesaplanmıştır. Anahtar Sözcükler : Topraksız tarım, domates, EC, tuzluluk, perlit.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT EFFECTS OF DIFFERENT EC LEVELS OF NUTRIENT SOLUTIONS IN SUBSTRATE CULTURE ON TOMATOES GROWN IN THE GREENHOUSE CONDITIONS ÜÇER, Funda Master Science Thesis, Horticulture Dept Supervisor: Prof. Dr. Yüksel Ttûzel August 2001, 56 pages This research was conducted to determine the effects of different EC levels of nutrient solution on tomato plants grown in substrate culture during autumn and spring seasons of 2000 and 2001. The planting dates were 25fe August 2000 and 1501 March 2001 in autumn and spring seasons respectively. The seedlings were planted in the horizontal pots filled with perlite (24 litres per pot) as holding three plantsat 95*25 cm spacing. Plants were fed with a complete nutrient solution from different tanks (each 200 litres) at the electrical conductivity levels of (1) 2000 (control), (2) 6000 and (3) half day 2000 and half day 6000 dS/m. In the spring season the fourth treatment (half day 2 and half day 6-dS/m plus foliar Ca applications at two weeks intervals) was added. The tested cultivars were M-09 and Dino RN in autumn and spring seasons respectively. The nutrient solution was supplied by trickle irrigation. Irrigation was based on indoor solar radiation level of 1 MJ/m and amount of irrigation was adjusted according to the ratio of applied and drained solution volumes and this ratio was kept between 15-25 %. Drained water was collected in tanks and thrown away to the outside. Related to the planth growth, increase of plant height and fresh and dry weights of roots were measured. Besides yield (weekly cumulative yield, average fruit weight) and fruit quality (fruit classification, total dry matter content, titratable acidity, vitamin C, pH and EC of fruit juice) parameters, plant water consumption. Keywords : Soilless culture, tomato, EC, salinity, perlite.