Ege bölgesinde yağışların aylık ve yıllık değişimleri üzerinde bir inceleme
Study on the yearly and montly variations of precipitations in Aegean region
  1. Tez No: 114023
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET EGE BÖLGESİNDE YAĞIŞLARIN AYLIK VE YILLIK DEĞİŞMELERİ ÜZERİNE; BİR İNCELEME DEMİR, Murat Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Tez Danışmam: Prof Dr. Mustafa ÖZGÜREL Haziran 2001,34 sayf Bu çalışmada Ege Bölgesinde yer alan 18 istasyonun Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde tutulan aylık ve yıllık yağış miktarlarına Mann-Kendall trend analizi uygulanmıştır. Bu istasyonlarda tutulan aylık ve yıllık yağış miktarlarında artma veya azalma olup olmadığı bu analiz yöntemi ile araştırılmış. İstasyonların seçiminde; istasyonların Ege Bölgesinde homojen bir dağılım göstermesi istenmiştir. Seçilen 18 istasyonun sadece bir tanesinde (Ödemiş) ölçülen toplam yağış miktarında azalma olduğu, çıkan negatif trendin Mann- Kendall istatistiğinde limit değerin dışında olmasından anlaşılmaktadır. Diğer istasyonların bir çoğunda da negatif trendler belirlenmesine rağmen bu trendlerin Mann-Kendall istatistiğinde önem taşımadığı ve limit değerler dahilinde olduğu saptanmıştır. Bu değerlerin bir çoğu Mann-Kendall İstatistiğinde limit değer sınırlan içinde olsa da, genelde Ege Bölgesinin batı ve güney batısına düşen istasyonlarda çıkan trendler negatifi, iç Ege Bölgesine düşen istasyonlarda ise bu trendler pozitiftir. Asıl dikkat çekici olan; verilere uygulanan Polinomiyal (9'lu) regresyon analizi sonucunda yağış miktarında azalma ve artışların dönemsel olduğudur. İstasyonlara ait regresyon analizi (9'lu) sonucu oluşan grafiklerde bu dönemsel azalma ve artışlar kolayca görülebilir. Bütün istasyonlarda ortak olan ; son yıllara ait azalma ve artış dönemidir. Bu 1980'li yıllarla birlikte yıllık yağış miktarında azalma döneminin başladığı ve en alt düzeyine 1990'h yıllarda ulaştığı ve 2000'li yıllara gelindiğinde ise artış eğilimi gösterdiğidir.VI Anahtar sözcükler : Mann-Kendall trend analizi, aylık ve yıllık yağış, negatif trend, pozitif trend, regresyon analizi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDY ON THE YEARLY AND MONTHLY VARIATIONS OF PRECIPITATIONS IN AEGEAN REGION DEMÎR, Murat Master Thesis - Division of Agricultural Structures and Irrigation Thesis Consultant - Mustafe ÖZGÜREL, Dr. Prof. June 2001, 34 pages During this study, Mann-Kendall trend analysis was applied On the yearly and monthly precipitation quantities of 18 stations taking place in Aegean Region which are maintained within the body of State Meteorological Af&irs General Directorate. It was researched by means of the said analysis method whether any decrease exists on the quantities of precipitations. Fpr the selection of the stations, a homogeneous distribution presentation on Aegean Region was sought. Precipitation decrease was found on the measured total of one of the 18 stations (ödemiş) only and this is understood from that negative trend öf Mann-Kendall statistics was found out of the limit value. Although negative trends were determined on much of the stations also, it was found that these trends have no significance on Mann-Kendall statistics and they remain within the limit values. Even though much of these values remain within the limit value on the Mann-Kendall statistics, trends coming out of the stations faffing onto west and south west part of Aegean region are negative, and those felling onto internal Aegean region are positive. The essential significant thing is that increase and decrease of the precipitation quantities are periodical which were found as a result of Polynominal (9 steps) regression analysis applied to data. These periodical increases and decreases can be easily seen on the graphics that are formed as the results of regression analysis (9 steps) related with the Stations, And it shows that period of decrease on the precipitationVIII quantities commenced together with 1950s and reached at the lowest level in 1990S then it showed an increasing trend around 2000. Key Words : Mann-Kendall trend analysis, monthly and yearly precipitation, negative trend, positive trend, regression analysis.