Zorunlu dinlenme döneminde asmanın kış gözlerinde meydana gelen değişimler üzerine araştırmalar
Investigations on the developments which form in winter buds of the vine during the period of conditional dormancy
  1. Tez No: 114085
  2. Yazar: EVREN GÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET ZORUNLU DİNLENME DÖNEMİNDE ASMANIN KIŞ GÖZLERİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR GÜNEN, Evren Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ertan İLTER Haziran, 2001, 62 Sayfa Burada sunulan Yüksek Lisans tezi, 2000-2001 yıllarında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde hazırlanmıştır. Tezin amacı, zorunlu dinlenme dönemi içerisinde kış gözlerinin içindeki infloressenslerin sayısı, büyüklüğü ve gelişme dereceleri arasında önemli bir farklılık olup olmadığım saptamaktır. Denemeye materyal temini için, Torbalı' daki özel Türkay Çiftliğindeki şaraplık bağından Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc çeşitleri seçilmiş ve bunların bir yıllık çubukları üzerinden en ileri gelişme safhasında bulunan 5.-6. kış gözlerindenVI periyodik olarak örnekler alınmıştır. Her örnekte, onar kış gözü olup bulgular, istatistik yöntemle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, denemeye alman üzüm çeşitlerinin dönem başı ve dönem sonu örneklerinde mikroskop altında yapılan incelemeler, infloressens sayısı, infloressens büyüklüğü ve infloressens gelişme derecesi arasında istatistiki manada önemli bir farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE DEVELOPMENTS WHICH FORM IN WINTER BUDS OF THE VINE DURING THE PERIOD OF CONDITIONAL DORMANCY GÜNEN, Evren MSc Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor: Prof. Dr. Ertan İLTER June, 2001, 62 Pages The thesis of MSc presented here has been studied in Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture between the years of 2000-2001. In this study, it has been aimed if there is a difference among the inflorescence in the winter buds in terms of number, size and development degree during the period of conditional dormancy. Selected material for the experiments were Cabernet Sauvignon, Chardonnay and Sauvignon Blanc obtained from Türkay Farm in Torbalı District of Izmir Province. The samples were periodically collected from 5.-6. winter buds, which were in the most advanced stage ofvın development, on the one-year old canes. Each sample contained 10 winter buds. The results were evaluated statistically. Microscopic observations were conducted on the samples collected at the beginning and end of dormancy. According to the results, it has been determined that there is no statistically important difference among the inflorescence of the varieties mentioned above in terms of number, size and development degree.