Karabaşlı ötleğen (Sylvia atricapilla) türünün bağırsak mikrobiyotasının ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerinde karşılaştırılması
Comparison of gut microbiota of blackcap (Sylvia atricapilla) in spring and autumn migration periods
- Tez No: 936560
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT MATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göçmen türler barındırdıkları mikrobiyal toplulukları incelenmesi açısından önemli bir alan oluşturur ve bağırsaklar bu mikroorganizmaların en bol bulunduğu organlardan biridir. Türkiye, Avrupa ve Afrika arasında göç eden kuş türleri için iyi bir dinlenme noktası işlevi görür. Göçmen kuşlar göç sırasında ülkemiz toprakları da dahil olmak üzere birçok farklı alana maruz kalırlar. Göç boyunca maruz kaldıkları farklı alanlar diyetlerinin zorunlu olarak değişmesine sebebiyet verir. Kuşlarda diyet değişimlerin bağırsak mikrobiyota kompozisyonunu etkilediğini farklı çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak kuşlarda bağırsak mikrobiyotası çalışmalarının çoğu ekonomik açıdan fayda sağlanan veya tutsak kuş türleri üzerine yapılmıştır. Tezin amacı ülkemizde yaz göçmeni olarak bulunan karabaşlı ötleğen (Sylvia Atricapilla) türünün bağırsak mikrobiyotasında mevsimsel olarak meydana gelen değişiklikleri ortaya koymak olarak belirlendi. Bu doğrultuda Eymir Kuş Halkalama İstasyonunda yakalanıp halkalanan Karabaşlı Ötleğenlerden ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerinde dışkı örnekleri toplandı. İlkbahar için 8, sonbahar için 10 olmak üzere toplamda 18 örnek kullanıldı. Sonuçlarda her iki dönemde baskın bakteri sınıfları Actinobacteria, Gammaproteobacteria, Alphaproteobacteria ve Bacilli olarak karşımıza çıktı. İlkbahar döneminde baskın olan bakteri sınıfları; Actinobacteria, Gammaproteobacteria ve Bacilli oldu. Sonbahar döneminde baskın bakteri sınıfları ise; Alphaproteobacteria, Actinobacteria ve Cyanobacteriia sınıfı olarak kaydedildi. Alfa ve beta çeşitlilik sonuçlarında ilkbahar döneminde bağırsak mikrobiyotasının sonbahar dönemine kıyasla daha fazla çeşitlilik içerdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Migratory species constitute an important field for the study of their microbial communities, and the intestines are one of the organs where these microorganisms are most abundant. Türkiye serves as a good resting point for bird species migrating between Europe and Africa. These migratory birds are exposed to many different areas during migration, including our country. The different areas they are exposed to during migration cause their diet to change. Different studies have shown that dietary changes in birds affect the intestinal microbiota composition. However, most studies on gut microbiota in birds have been conducted on economically important or captive bird species. The aim of the thesis was determined to reveal the seasonal changes in the gut microbiota of the Blackcap (Sylvia Atricapilla), which is a summer migrant for Türkiye. In this context, fecal samples were collected from Blackcaps caught and ringed at the Eymir Bird Ringing Station during the spring and autumn migration periods. A total of 18 samples were used, 8 for spring and 10 for autumn. The results revealed that the dominant bacterial classes in both seasons were Actinobacteria, Gammaproteobacteria, Alphaproteobacteria, and Bacilli. The dominant bacterial classes in the spring were Actinobacteria, Gammaproteobacteria and Bacilli. The dominant bacterial classes in the autumn were recorded as Alphaproteobacteria, Actinobacteria and Cyanobacteriia. In the alpha and beta diversity results, it was found that the intestinal microbiota in the spring contained more diversity compared to the autumn period.