Derinkuyu yeraltı şehri
Derinkuyu underground city
  1. Tez No: 210516
  2. Yazar: DEMET OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Kapadokya bölgesi gerek yerüstünde bulunan kültürel varlıklarıyla gerekse yeraltındabulunan ?özel dünyası?yla Anadolu'nun kültür merkezlerinden biri olarak yüzyıllar boyuncaönemini korumustur.Kapadokya bölgesinde kaya oymacılığı belki insanlığın ilk günlerinden bu yanauygulana gelmis zorunlu bir uğras olmustur. Doğa yapısındaki ağaç kıtlığı buna ilavetensürekli depremlerle sallanan bölgede halk yasamını sürdürülebilmek için kaya oymamekânlara ve yeraltı sehirlerine sığınmıstır.Tarihi Hititlerle, hatta bazı kaynaklara göre Proto-Hititlerle baslayan, Roma veözellikle de Bizans dönemlerinde kullanılmaya devam eden Kapadokya bölgesi yeraltısehirlerinin en yaygın kullanımı Bizans döneminde olmustur. Hıristiyanlığı resmi din olarakkabul eden bölge halkı uzunca bir süre yeraltı sehirlerinde yasamak zorunda kalmıstır. Buzorunluluk, ihtiyaca binaen zamanla yeraltı sehirlerine yeni birimler ilave edilerekgenisletilmelerine vesile olmustur. Bu birimlerden en önemlileri, Hıristiyanlığı yasatma veyayma amaçlı, kiliseler, vaftizhaneler, mezarlıklar, okullardır.Kapadokya bölgesinde bulunan yeraltı sehirlerinin en önemlilerinden birisi DerinkuyuYeraltı Sehri'dir. Yaklasık binlerce kisinin barınma, yeme-içme, ibadet, savunma ihtiyacınıkarsılayabilecek düzeyde olan yeraltı sehrinin 8 katı temizlenerek ziyarete açılmıstır. Yeraltısehrinin ziyarete açık alanlarında ahır, kiler, yemekhane, kilise, sırahane (saraphane),misyonerler okulu, çalısma odaları, uyuma ve dinlenme birimleri ve mezar odasıbulunmaktadır.Günümüzde temizlenerek ziyarete açılan Kapadokya bölgesi yeraltı sehirleri hemkendi hem de bölgedeki yeraltı yerlesimlerinin gerçek potansiyelini yansıtmamaktadır. Yeraltısehirlerinin tam olarak belirlenebilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bir sekilde aktarılmasıiçin toprak dolu olan bölümlerinin temizlenmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The Cappadocian Region has remained one of the significant cultural centres ofAnatolia with both its cultural possessions and underground world.Rock carving in the Cappadocian Region has been a compulsory activity since perhapsthe earliest periods of human history. Scarcity of trees as well as frequent earthquakes forcedpeople to shelter in places built through rock carving and underground cities in order tosurvive.In the Cappadocian Region, whose history begins with the Hittites or even the proto-Hittites, to some sources and continues with the Roman and Byzantium periods, the mostfrequent use of the underground cities was in the Byzantium period. Having adoptedChristianity as the formal religion, the people of the region had to live in these undergroundcities, which resulted in the expansion of these places with the addition of new units. Themost important of these units were churches, baptisteries, cementeries and schools.The most significant of the underground cities in the Cappadocian Region wasDerinkuyu. Eight floors of this city, which could house about thousands of people and meettheir needs, have been cleaned and opened to visits. In the places open to visits, there are achurch, a missionary school, a winehouse, a stable, a kitchen, storerooms, living rooms andbedrooms. In addition to these, there are wells and a ventilation chimney for the continuity oflife and millstones for security which are the indispensable elements of underground cities.The Cappadocian Region underground cities that have been cleaned and opened tovisits do not reflect the real potential of the underground settlement and themselves. It isnecessary to clean the sections filled with earth in order to determine all units of theunderground cities and pass on the next generations.