Pinus halepensis Mill. kondanse tanenleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 11409
  2. Yazar: DİLEK ERCİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KORAY SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
60 ÖZET Pinus halepensis Mill. olgunlaşmamış kozalaklarının % 90 lık metanolle perkolasyonu ile elde edilen ekstre petrol eteri (K.N. 40-60°C) ile temizlenmiş ve sulu faz etil asetatla tüketilerek hazırlanan ekstre poliamid SC6 ve sephadex LH-2 0 kolonu yardımıyla temizlenmiştir. Burada tanen prekürsörleri olarak (+)-kateşin ve (-) -epikateşin izomer halinde ve (+)- gallokateşin elde edilmiştir. Dimerik prosiyanidinlerin seyreltik asitle hidrolizinde (+)-kateşin, (-) -epikateşin ve siyanidin tesbit edilmiştir. Stereoizomer prosiyanidinlerin (+)-kateşin ve/veya (-) -epikateşin ünitelerinden 4-6 veya 4-8 bağlı olduğu tesbit edilmiştir. Tanen prekürsörlerinin daha sonra asetatları hazırlanarak (+)-kateşin pentaasetat, (-) -epikateşin pentaasetat ve (+)- gallokateşin hekzaasetat şeklinde izole edilmiştir. Bu bileşiklerin yapısı H-NMR spektroskopisi yöntemiyle aydınlatılmıştır. Dimerik prosiyanidinlerin dekaasetatları hazırlanıp. preparatif ince tabaka kromatograf isi ile diastereoizomerleri ayrılarak (-) -epikateşin 4-8 (+)-kateşin dekaasetat (Prosiyanidin B1) ; (+)-kateşin 4-8 (+)- kateşin dekaasetat (Prosiyanidin B3) ; (+)-kateşin 4-8 (-) -epikateşin dekaasetat (Prosiyanidin B4) olarak yapısı aydınlatılmıştır. Olgunlaşmamış kozalak, genç dal kabuğu ve yapraklardan hazırlanan ekstrelerin tanen taşıdığı tesbit edilmiş içerisindeki bileşiklerin aynı Rf değeri göstermesine karşı konsantrasyonlarının farklı olduğu gözlenmiştir. Yine olgunlaşmamış kozalak, dal kabuğu ve yapraklarda fotometrik yöntemle siyanidin üzerinden toplam prosiyanidin miktarının, sırasıyla %4,63; %3,98; %2,35 olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The extract obtained by the 90 % methanolic percolation of unriped strobile of Pinus halepensis Mill, has been purified by petroleum ether (b.p. 40-60°C) and the extract prepared by extracting water phase with ethyl acetate, has been purified by the help of Poly amid SC 6 and Sephadex LH-20 column chromatography. By this method, (+)-gallocatechin and the isomers of (+) -catechin and (-) -epicatechin as tannin precursors have been isolated. (+) -Catechin, (-) -epicatechin and ciyanidin have been determined by diluted acid hydrolyses of dimeric prociyanidins. The structure of steroisomer procyanidins have also been determined as the units of (+) -catechin and/or (-) -epicatechins bonded either from 4-6 or 4-8 positions. Also, the acetates of the tannin precursors have been prepared and isolated as (+) -catechin pentaacatate, (-)- epicatechin pentaacetate and (+) -gallocatechin hexaacetate. The structures of these compounds have been elucidated by 1H-NMR spectroscopy. Dimeric prociyanidins which were prepared as decaacetates, have been separated by chromatography and the diasteroisomers have been isolated with the structures' elucidated as (-)- epicatechin 4-8 (+) -catechin decaacetate (Procyanidin Bl) ; (+)- catechin 4-8 (+) -catechin decaacetate (Procyanidin B3) ; (+)- catechin 4-8 (-) -epicatechin decaacetate (Procyanidin B4). Tannins have been indicated from the extracts of the unriped strobiles, bark of young shoots and the leaves with different concentrations showing the same Rf value. Also by using, photometric method the total procyanidin quantities, evaluated as cyanidin,in the unriped strobiles, bark of shoots and leaves are 4,63 %, 3,98 % and 2,35 % respectively.