Miyokard enfarktüsü geçiren bireylerin hastalıklarına uyumlarını etkileyen faktörler ile uyumlarına sağlık eğitiminin etkisinin incelenmesi
Effective factors that patients compliance to their illness who have myocardial infarction and effect of health education to their compliance
- Tez No: 11408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
BUİ.E.IARY Efeective Factors That Patients Compliance To Their illness Who Have Myocardial Infarction And Effect of Health Education To Their Compliance In this study that aimed to determine effective factors. of patients compliance to their illness who have myocardial infarction and effect of health education to their compliance. T'.xia study b:d planned ns n experimental supplement. Study was done in the General Lledicol Ward of Hacettepe University Hospitals. 50 patients were selected, 25 of them were study group the other were control group. Data of this study were obtained by applying questionnaire. The questionnaire includes two different“' forms. Questions in the first form includes personal information and questions related to knowledge about mycordial infarction. The second form related to patient compliance to their illness. The first form of the questi'onaire was administered to both groups of patients, on the second day in the general medical ward. And only questions related to knowledge about ir-yocdrdial infarc tion were' administered before patients discharge. 0. Questions in the second form were administered to all of the patients one rnounth later follov.'ing discharge. Health education had been giving only the study group. ii)du~ cE.tion programme was approximately 30 minutes. The results of the study were evaluated by researcher”' As the result of the. study, compliance of the illness of th? study group were ototiBticnly differs -\ \ thnn control. group. All of the patients compliance to their illness wnn rela ted wj th their knowledge about myocardial infarction.6.9- EK II 'deki hastalıklarına uyura formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından elde değerlendirilmiştir. Ön test ve son test bilgi formları top lam 28.00 puan üzerinden, uyum formları ise toplam 22 puan üzerinden değerlendirilmiştir. Veriler iki ortalama arasındaki farkın önem kontrolü ve Mann Whitney U sesti kullanılarak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki bireylerin hastalıklarına uyum puan ortalamaları kontrol grubundaki bireylerden yüksek bulunmuştur. Her iki grupdaki deneklerin bilgi puan ortalamaları arttıkça hastalıklarına uyum puan ortalamalarında da artma saptanmıştır,» Deneklerin, erkek oluşu, 51 + yaş grubunda olmaları, çalınıyor olmaları, yönetici pozisyonunda olmaları, evli olmaları, eşlerinin çal iş maması, çocuk sayısının az olması, ekonomik durumlarının iyi olması uyumlarını olumlu yönde etkilemiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ve araştırmacının deneklerle araştırma süresindeki iletişimi sonucundaki gözlemlerine dayanılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
BUİ.E.IARY Efeective Factors That Patients Compliance To Their illness Who Have Myocardial Infarction And Effect of Health Education To Their Compliance In this study that aimed to determine effective factors. of patients compliance to their illness who have myocardial infarction and effect of health education to their compliance. T'.xia study b:d planned ns n experimental supplement. Study was done in the General Lledicol Ward of Hacettepe University Hospitals. 50 patients were selected, 25 of them were study group the other were control group. Data of this study were obtained by applying questionnaire. The questionnaire includes two different“' forms. Questions in the first form includes personal information and questions related to knowledge about mycordial infarction. The second form related to patient compliance to their illness. The first form of the questi'onaire was administered to both groups of patients, on the second day in the general medical ward. And only questions related to knowledge about ir-yocdrdial infarc tion were' administered before patients discharge. 0. Questions in the second form were administered to all of the patients one rnounth later follov.'ing discharge. Health education had been giving only the study group. ii)du~ cE.tion programme was approximately 30 minutes. The results of the study were evaluated by researcher”' As the result of the. study, compliance of the illness of th? study group were ototiBticnly differs -\ \ thnn control. group. All of the patients compliance to their illness wnn rela ted wj th their knowledge about myocardial infarction.Sex, age, work and position in the work place, marital status, education, education of ths.spouBe, work of the spouse, number of children, economic Btatus and family structure were also related with the' patients compliance. At the end of the study several arecomantation were made for future studies.