İzmir'in Gavurköy yöresi tütünlerinin ekspertiz değerleri ile kimyasal bileşimleri arasındaki ilişkiler ve benzer çalışmalar için örnek sayısının saptanması
The Relationship between the value of expertise and the chemical compounds of the İzmir-Gavurköy region tobaccos and the determination of the number of samples for similar studies
- Tez No: 114103
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVAL SEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
V ÖZET İZMİR'İN GAVURKÖY YÖRESİ TÜTÜNLERİNİN EKSPERTİZ DEĞERLERİ İLE KİMYASAL BİLEŞİMLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER VE BENZER ÇALIŞMALAR İÇİN ÖRNEK SAYISININ SAPTANMASI USLU, Derya Nilhan Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Seval SEKİN Ocak 2001, 70 Sayfa Bu çalışmada, tütünlerin ekspertiz kalitesi ile kimyasal bileşimleri arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, buna benzer çalışmalarda alınacak örnek sayısını tespit etmek bu çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Araştırma, 1998 yılında Gavurköy yöresine ait tütünlerde yapılmıştır.Araştırma materyali, Gavurköy yöresini temsil edebilecek üç köyden, eksperlerin tespitlerinden sonra, ana ellerden olmak üzere yüksek ve düşük randımanlı tütünlerden alınmıştır.Ayrıca, örneklerin alındığı üreticilere yönelik bir anket çalışması yapılmıştır.Böylece, tütünlerin kalitelerim etkileyen, yetiştirme koşulları, kurutma sırasında ve sonunda uygulanan işlemler ve üreticilerin hava koşulları ile ilgili gözlemleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Bunun için 6 randıman grubu oluşturulmuş ( 70, 65", 65, B-3, B-4, KP) ve her bir randıman grubunu temsil etmek üzere, 10 değişik üreticiden tütün örneği alınmıştır.Bu örneklerde yapılan kalite analizleri sonucunda ise, Toplam indirgen şeker % 15.42 -25.02, Toplam alkaloid % 0.44 - 0.96, Ham kül % 15.15 - 18.50 ve Toplam azot % 1.44 - 1.82 arasında saptanmıştır. Verim ortalaması ise 75.6 - 112.9 kg. arasında bulunmuştur. Yüksek ve düşük randımanlı tütünler karşılaştırıldığında, beklendiği gibi yüksek randımanlı tütünlerde şeker miktarları yüksek, N'lu maddeler ve kül miktarları ise biraz daha düşük bulunmuştur.Ancak bu yöre için yapılan çalışmada, her iki grup için elde edilen değerler istenilen sınırlar içersindedir.Benzer çalışmalarda alınacak örnek sayısı ise 5 olarak tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tütün, Gavurköy yöresi, Randıman, Kimyasal Bileşim, Örnek Sayısı
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN THE VALUE of EXPERTISE AND THE CHEMICAL COMPOUNDS of THE İZMİR - GAVURKÖY REGION TOBACCOS AND THE DETERMINATION OF THE NUMBER of SAMPLES FOR SIMILAR STUDIES USLU, Derya Nilhan MSc in, Field Crops Department Supervıser : Prof.Dr. Seval SEKİN January, 2001, 70 pages The purpose of this study was determine the relationship between the value of expertise and the chemical compounds. The number of samples to be used in similar studies was also determined. A survey was conducted on Gavurköy region tobacco in 1998.The sample materials representing the high and low quality tobaccos were gathered directly from the farmers in three villages of Gavurköy region. A survey was conducted with the producers of the samples in order to find out the producers carried out during and after the drying process, and the growing conditions, which influence the quality of the tobacco and the producers related to the weather conditions. To conduct the survey, six quality groups were formed (70, 65", 65, B-3, B-4, KP) and ten different tobacco samples were collected to represent each quality group.The results of the quality analyses of these samples was showed that the total reducing sugar was between 15.42% and 25.02%, the total alkaloid was between 0.44% and 0.96%, the crudeash was between 15.15% and 18.50%, and the total nitrogen content was between 1.44% and 1.82%. The average yield was found to be between 75.6 and 112.9 kg. When high and low quality tobaccos were compared, it was found that the amount of sugar in high quality tobacco was higher and the subtances with N and the amount of ash were lower, as expected.The values obtained in this study are within the desired limits for both of the groups.The number of samples which will be used in similar studies was determined to be 5. Keywords : Tobacco, Gavurköy region, quality, chemical compound, number of samples.